لیدوکایین | موارد مصرف و عوارض

لیدوکایین

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

فهرست مطالب

لیدوکائین (Lidocaine) یکی از داروهای بی‌حس کننده است که برای موارد مختلفی از جمله درمان درد و التهاب، کاهش خارش و سوزش، و همچنین برای جلوگیری از درد در روش‌های پزشکی و دندانپزشکی استفاده می‌شود. این دارو از خانواده آمینه‌ها بوده و از طریق مسدود کردن انتقال سیگنال‌های درد از عصب‌ها به مغز عمل می‌کند. استفاده از کرم بی حسی لیدوکائین به دلیل خصوصیات بی‌حس کنندگی و ضد التهابی‌اش در بسیاری از روش‌های درمانی بسیار مؤثر بوده و از جمله ابزارهای اساسی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی به‌شمار می‌آید. اما مصرف این دارو نیازمند توجه به دستورات پزشک یا دندانپزشک و رعایت دقیق دستورالعمل‌های استفاده است تا احتمال وقوع عوارض جانبی و مشکلات جدی کاهش یابد.

 

لیدوکائین چیست؟

لیدوکائین یک داروی بی‌حس کننده است که برای پیشگیری و درمان درد ناشی از برخی فرایندها استفاده می‌شود، همچنین می‌تواند سوختگی‌های جزئی و نیش حشرات را درمان و درد آنها را کاهش دهد. با مصرف این دارو، حس در پوست یا سایر بافت‌های بدن به طور موقت از بین می‌رود و هیچ دردی احساس نمی‌شود.

این دارو اغلب به صورت آزاد و بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، اطلاعات کلی در مورد کارتریج لیدوکائین، موارد استفاده، عوارض جانبی و خطرات احتمالی و هر گونه اطلاعاتی که به حفظ سلامتی مصرف‌کنندگان کمک می‌کند،کسب و سپس نسبت به استفاده از آن اقدام نمایند.

 

لیدوکایین

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی، پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

اسپری لیدوکائین چیست؟

از نام اسپری لیدوکائین می‌توانید فهمید که حاوی لیدوکائین است؛ لیدوکائین یک ماده بی‌حس کننده قوی است که در درصدهای مختلف خلوص برای بی‌حسی در نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. سرلیکس لیدوکائین برای تاخیری همچنین حاوی لیدوکائین است، که باعث بی‌حسی اندام‌های تناسلی مرد می‌شود و باعث تأخیر در انزال می‌شود. این باعث می‌شود مدت زمان رابطه جنسی طولانی‌تر شود و برای هر دو طرف لذت بخش‌تر باشد. غلظت لیدوکائین موجود در این اسپری ۱۰ درصد است.

 

پماد لیدوکائین برای تاخیری

استفاده از کرم لیدوکائین برای تاخیری ممکن است شایع‌ترین کاربردهای این دارو باشد. استفاده از پماد یا کرم حاوی لیدوکائین می‌تواند باعث بی حسی در ناحیه مورد استفاده شود. همچنین، اسپری لیدوکائین نیز برای بی حسی محلی و به خصوص برای تأخیر در انزال مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشت که استفاده از پماد لیدوکائین همراه با عوارض مختلفی می‌تواند باشد، از جمله:

 • ظاهر شدن لکه‌های قرمز
 • ورم
 • خارش پوست
 • حساسیت واکنش‌های آلرژیک به مواد موجود در پماد

 

آمپول لیدوکائین

آمپول لیدوکائین معمولاً برای بی حسی موضعی در رویهای مختلف بدن، مانند دندان‌ها و بافت‌های نرم، استفاده می‌شود. این دارو برای مواردی مانند درد دندان، جراحی‌های کوچک دندانی و درمان بعضی از آفات دهانی استفاده می‌شود. لیدوکایین با ایجاد بی‌حسی موقت در منطقه مورد استفاده، در کنترل درد و ایجاد راحتی به فرد کمک می‌کند. اما باید توجه داشت که استفاده از لیدوکائین باید توسط پزشک یا دندان‌پزشک تجویز شود و باید به دقت دستورات پزشک را دنبال کرد.

 

نحوه عملکرد لیدوکایین و موارد مصرف

پماد لیدوکائین اچ یک داروی مفید ضد آریتمی است این دارو علاوه بر اثر بی حس کننده موضعی که سال ها شناخته شده است دارای اثر مفید و انتخابی در درمان بی نظمی ها است.

اثر مهم لیدوکائین بر روی قلب مهار خود به خودی پیس میکر های نابجا در فیبر های پورکنژ است ، بنابراین در مهار انقباض های پیشرفته بطنی که یک بی نظمی ( آریتمی ) ناشی از هیپوکسی یا سلول های دچار ایسکمی است اثر خوبی به وجود می آورد .

مکانیسم مولکولی لیدوکائین مهار کانال های سدیم است و برعکس کینیدین این دارو هر دو کانال های فعال و غیر فعال سدیم را مهار می کند. دفع این دارو از طریق كلیه ها می باشد.

در بعضی از اختلالات قلبی انقباض های پیش رس بطنی به تاکی کاردی بطنی ( VT ) و یا فیبریلاسیون بطنی ( VF ) تبدیل می شود و در نتیجه درمان موثر و سریع این عارضه برای نجات جان بیمار بسیار مهم و ضروری است.

برعکس دارو های قلبی لیدوکایین اثر ناچیزی روی سرعت هدایت و یا زمان تحریک ناپذیری در گره AV یا فیبر های پورکنژ به جا می گذارد ؛ با مصرف لیدوکائین احتمال وقوع بلوک قلبی و آسیستول قلبی و یا نظم نابجای بطنی در کمترین میزان خود خواهد رسید .

لیدوکایین مهار کننده پر قدرت فعالیت غیر طبیعی قلب است و روی بی‌ نظمی‌ های ناشی از نسوج دارای فلوتر و فیبریلاسیون دهلیزی بی اثر می باشد .

کاربرد بالینی این دارو شامل موارد زیر می باشد :

لیدوکایین در درمان بی نظمی های بطنی از جمله فیبریلاسیون بطنی ( VF ) و تاکی کاردی بطنی ( VT ) که در طول انفارکتوس میوکارد یا جراحی قلب ایجاد شود کاربر دارد .

لیدوکایین داروی انتخابی در درمان یا پیشگیری از بی نظمی های بطنی متعاقب MI ( سکته قلبی ) یا به دنبال جراحی قلبی است.

این دارو باید به صورت تزریقی به کار رود . بعد از تجویز وریدی شروع اثر آن 10 تا 90 ثانیه است که این اثر تا 20 دقیقه باقی می ماند. دوز بار گیری سرلیکس در بالغین 150 تا 200 میلی گرم است که در طول 15 دقیقه تزریق می شود ، جهت دوز نگهدارنده میزان انفوزیون دارو را باید به حد 2 تا 4 میلی گرم در دقیقه پائین آورد.

برای استفاده از اثر بی حسی موضعی آن از تزریق زیر جلدی در ناحیه استفاده می شود.

 

طریقه استفاده از اسپری لیدوکائین برای خانم ها

استفاده از اسپری لیدوکائین برای خانم‌ها نقش مهمی در کنترل درد در دهانه واژن در هنگام رابطه جنسی دارد. اصطکاک جنسی ممکن است بافت را آزار دهد و به مرور زمان باعث سوزش شود. برای مقابله با این مشکل، استفاده از اسپری لیدوکائین واژینال مخصوص، که باید ده دقیقه قبل از رابطه جنسی در واژن و دهانه آن استفاده شود، توصیه می‌شود.

بیشتر بخش‌های داخلی واژن نسبت به بقیه حساسیت کمتری دارند. در صورت استفاده دقیق و محدود از اسپری، احتمال ایجاد اختلال در لذت جنسی کمتر است. با این حال، استفاده از مقادیر زیاد این بی‌حسی ممکن است باعث کاهش حساسیت به مناطق حساس مانند لابیا و کلیتوریس شود و این ممکن است تجربه لذت جنسی را تحت تأثیر قرار دهد.

در استفاده از اسپری سرلیکس برای تاخیری برای خانم‌ها باید به این نکته توجه داشته باشید که محصولات طراحی شده برای آقایان ممکن است به دهانه واژن خشکی و آسیب برسانند. بهتر است برای بانوان از ژل لیدوکائین استفاده شود، زیرا می‌تواند موجب روان شدن و سهولت در رابطه جنسی شود.

 

عوارض جانبی لیدوکایین و مسمومیت

سبکی سر و خواب آلودگی و پارستزی ( گِزگِز اندام ) و لرزش و تهوع و ضعف تنفسی و صدای زنگ در گوش و اختلالات شنوایی و گاهی اوقات تشنج از عوارض غیر قلبی دارو می باشد. در صورت وقوع تشنج می توان آن را با تزریق لیدوکایین زیر پوست وریدی دیازپام درمان کرد.

عوارض قلبی و نادر این دارو شامل برادی کاردی ( کاهش ضربان قلب ) و هیپوتانسیون ( کاهش فشار خون ) و احتمال تشدید بی نظمی بطنی می باشد.

چون دارو در شرایطی که خطر مرگ بیمار را تهدید می کند مصرف می شود ( در هنگام CPR ) بنابراین یک تاریخچه پایه ای از بیمار باید در دست باشد . این تاریخچه شامل حساسیت فرد به دارو در گذشته است که ممکن است در کار های دندانپزشکی در هنگام بی حسی پیش آمده باشد . تغییرات وزن ، ضربان قلب ، فشارخون و ECG بیمار باید تحت کنترل باشد.

باید برچسب دارو را دقیقاً بررسی کرد و فقط از فرآورده لیدوکائین بدون مواد نگهدارنده یا اپی نفرین که جمله مصرف وریدی ( IV ) در بی نظمی قلبی بر روی آن نوشته شده استفاده کرد.

فرآورده هایی که در بی حسی موضعی مصرف می شود در درمان بی نظمی به کار نمی روند.

در تزریق آمپول لیدوکائین وریدی ( IV ) باید از دستگاه انفوزیون استفاده شود و میزان انفوزیون تحت نظر باشد تا از ۴ میلی گرم در دقیقه بالاتر نرود با تظاهر علایم بهبودی در مریض یا شروع مسمومیت ، تزریق را باید قطع کرد.

ECG ( نوار قلب ) و فشارخون بیمار را باید تحت نظر باشد تا چنانچه بی نظمی قلبی به وجود آمد مصرف دارو را قطع کرد.

به علائم مسمومیت سیستم اعصاب مرکزی ( CNS ) مثل گیجی و کرختی و لرزش باید توجه شود.

دستگاه ها و دارو هایی که در شرایط فوریت در احیای سیستم قلبی و عروقی و CNS به کار می روند در دسترس باشند.

به این موضوع توجه کنید که انفوزیون لیدوکائین به ندرت از 24 ساعت بیشتر می شود بیمار بعد از این زمان و تحت درمان با داروهای خوراکی و دوز نگهدارنده قرار گیرد.

فرآورده های دارویی جهت تزریق عضلانی را بهتر است در عضله دلتوئید به کار برد به دلیل اینکه غلظت درمانی در خون سریع تر به دست می آید . تزریق عضلانی ( IM ) به دلیل افزایش غلظت کراتینین فسفوکیناز ( CPK ) ممکن است با آزمایش های آنزیمی در تشخیص MI ( سکته قلبی ) تداخل پیدا می کند .

مصرف لیدوکائین در بیماران دچار شوک هیپوولمی و نارسایی احتقانی قلب ( CHF ) و کاهش برون ده قلبی و نارسایی در فعالیت کلیوی یا کبدی باید با دقت زیاد صورت گیرد.

مصرف این دارو در دوران بارداری کاملا به تایید نرسیده است در شرایط ضروری که فایده ناشی از مصرف لیدوکائین بر خطرات آن در حاملگی غلبه می کند و با توجه به صلاح دید و تایید پزشک می توان از آن استفاده کرد.

لیستی از دارو هایی که مصرف می کنید را به پزشک معالج خود اطلاع دهید چرا که مصرف همزمان این دارو با برخی از دارو ها ممکن باعث ایجاد تداخل شود.

دارو هایی مانند آمیودارون ، بتا بلاکر ها ( مانند پروپرانولول ) و کانیواپتان و کلوفازیمین و نیتریک اکسید و ساکویناویر  باعث افرایش اثرات لیدوکایین می شوند.

دارو هایی مانند سیلتوکسیمب و ساریلومب و میتوتان و اتراویرین و دابرافنیب باعث کاهش اثرات لیدوکائین می شوند.

لیدوکائین باعث افزایش اثرات دارو هایی مانند لاکوزامید و بی‌ حس کننده‌ های موضعی و سدیم نیتریت و دارو های مسدود کننده عصبی عضلانی ( مانند سوكسينيل كولين ) می شود.

این دارو نباید در هنگام انتقال خون به آن اضافه شود .

بررسی ECG ( نوار قلب ) در این بیماران برای کمک به تعیین دوز و تعیین مسمومیت توسط این دارو ضروری است.

 

لیدوکایین

 

اشکال دارویی لیدوکایین

اشکال مختلف لیدوکایین شامل آمپول، ویال، ژله موضعی، کرم، پماد، لوسیون و اسپری است.

این دارو به صورت آمپول 0.5 و 1 و 2 درصد است و ویال لیدوکائین به صورت 4 و 20 درصد است. یک نوع دیگر آن به صورت آمپول لیدوکائین + دی سدیم سیتیدین است.

از نام های تجاری مطرح آن می توان به زایلکس و لیدوریتم و لیگنودیک اشاره کرد .

دوز درمانی هر فرد با توجه به علائم بالینی و آزمایشات توسط پزشک معالج تعیین می شود و با از مصرف بی دلیل و بدون تجویز هر دارویی خودداری کرد و تنها کسی که صلاحیت بالینی تجویز دارو را دارد پزشک می باشد .

از دیگر دارو های هم گروه لیدوکایین می توان به مگزیلتین اشاره کرد .

برای استفاده از خدمات ما نظیر پزشک عمومی و پزشک متخصص و پرستار در منزل به سایت آرین طب مراجعه کنید .

 

طرز استفاده پماد زایلاپی برای واژن

مشکلاتی مانند واژینیسموس یا درد وارد شدن در زنان در هنگام رابطه جنسی، مشکلاتی هستند که برخی از زنان ممکن است با آن‌ها روبرو شوند. واژینیسموس به ناتوانی در برقراری رابطه جنسی بر اثر انقباض غیرارادی عضلات ورودی واژن اطلاق می‌شود. این مسئله ممکن است از شب عروسی به عنوان یک مشکل بزرگ برای زوج‌ها ظاهر شود، اما هر اختلالی در رابطه جنسی باید به عنوان واژینیسموس در نظر گرفته نشود.

عدم ورود آلت تناسلی مرد به واژن به دلیل انقباض غیرارادی عضلات اطراف ورودی واژن، مشکل واژینیسموس را تشکیل می‌دهد. این مشکل ممکن است حتی در صورت تمایل به رابطه جنسی رخ دهد. در این زمینه، لیدوکائین مقعدی به عنوان یک راهکار معمولاً برای کاهش درد وارد شدن در زنان در هنگام رابطه جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استفاده موثر از پماد زایلاپی، بهتر است آن را قبل از رابطه جنسی به مدت کافی در اطراف واژن استفاده کنید تا بی حسی را تجربه کنید و دخول بدون دردتر اتفاق بیافتد. اما بهترین راه حل، پیشنهاد دادن تحریک واژن قبل از رابطه جنسی است تا موجب کاهش انقباضات آن شود. استفاده از پماد زایلاپی به تنهایی به‌ منظور حل مشکل واژینیسموس مناسب نیست و در صورت عدم تأثیرگذاری، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا راه‌حل‌های دیگری برای درمان این مشکل پیشنهاد دهد.

 

زایلوژل برای زود انزالی

ژل استریل موضعی زایلوژل-پریلوکائین برای کنترل انزال زودرس به خوبی عمل می‌کنند و تأثیرگذار هستند. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۲۲ نشان داد که استفاده از کرم لیدوکائین اچ-پریلوکائین ۵ درصد قبل از رابطه جنسی می‌تواند متوسط زمان انزال را در مردان به طور معمول حدود ۲ دقیقه به تأخیر اندازد، با این وجود، این مدت زمان ممکن است در برخی از افراد بیشتر باشد. برای مدیریت مشکل انزال زودرس، تنها استفاده از یک کرم کافی نیست. در صورت تکرار این مشکل، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً نیاز خواهید داشت به استفاده از داروهای تقویت جنسی یا قرص‌های تاخیری، یا شروع به روان‌درمانی بکنید.

 

آیا برای استفاده از پماد لیدوکائین شرایط خاصی را باید رعایت کرد؟

برای درک بهتر از پماد لیدوکائین و شرایط استفاده از آن، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • انتخاب دوز کمتر برای شروع مصرف موثرتر است، زیرا بدن با دوز بیشتر، دارو را بیشتر جذب می‌کند.
 • هرگز این پماد را خوراکی مصرف نکنید.
 • قبل از استفاده، قسمت آسیب‌دیده را به‌طور کامل تمیز کرده و خشک کنید.
 • در زمان استفاده، از تماس با نقاط حساس مخاطی مانند چشم و بینی پرهیز کنید.
 • برای استعمال پماد، از وسایلی مانند گوش‌پاک‌کن، پنبه یا حتی نوک انگشتان استفاده کنید.
 • در صورتی که سطح پوست آسیب دیده، سوختگی یا تورم دارد، از استفاده از این دارو بر آن ناحیه پرهیز کنید.

 

لیدوکائین برای بواسیر

بواسیر یک بیماری شایع است که حداقل ۵۰ درصد افراد در طول عمر خود با آن مواجه می‌شوند. این بیماری منجر به تورم و اتساع عروق در ناحیه مقعد می‌شود و علائمی از قبیل سوزش، خارش، خونریزی و بخصوص درد فراوان را ایجاد می‌کند. داروی پماد لیکادین پی دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است و می‌تواند به طور موثر علائم بواسیر را مانند درد و خارش را تسکین دهد. با این حال، تأثیر این دارو به مدت کوتاه است و توصیه می‌شود از آن به طور طولانی مدت استفاده نشود.

 

مصرف لیدوکائین در بارداری

مصرف لیدوکائین در باروری توصیه نمی‌شود. این ماده، اگر برای تسکین درد دندان استفاده شود، می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود و همچنین احتمال ورود آن از طریق مخاط به بدن و جنین را افزایش دهد.

مصرف لیدوکائین در شیردهی

استفاده از اسپری لیدوکایین موضعی تاثیرات خود را اکثراً در محدوده محل اعمال می‌نماید و به طور معمول بر درد دندانی که نیاز به عصب‌کشی دارد، تاثیر چندانی ندارد. همچنین، در میزان معمول استفاده از آن بر روی شیردهی تأثیر منفی ندارد.

 

لیدوکایین

 

تداخلات دارویی لیدوکائین

مشخصات کلی تداخلات: لیدوکائین سیستمیک سابسترای CYP3A4 و CYP1A2 است و می‌تواند آستانه تشنج را کاهش دهد و موجب مت هموگلوبینمی شود.

تداخلات رده X (پرهیز): استفاده از کانیواپتان، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، ایدلالیسیب، و ساکویناویر همراه با لیدوکائین (سیستمیک) توصیه نمی‌شود.

کاهش اثرات داروها توسط لیدوکائین (سیستمیک): تکنسینم ۹۹ ام تیلمانوسپت.

کاهش اثرات لیدوکائین (سیستمیک) توسط داروها: بروکلی، ماری‌جوانا (شاهدانه)، القاکننده‌های متوسط CYP1A2 و القاکننده‌های متوسط و قوی CYP3A4، دابرافنیب، دفراسیروکس، انزالوتامید، اردافیتینیب، اتراویرین، ایووسیدنیب، میتوتان، ساریلومب، سیلتوکسیمب، تنباکو (دودکرن)، توسیلیزومب.

افزایش اثرات داروها توسط لیدوکائین (سیستمیک): بوپیواکائین (لیپوزومال)، لاکوزامید، بی‌حس کننده‌های موضعی، داروهای مسدود کننده عصبی عضلانی، پریلوکائین، سدیم نیتریت.

افزایش اثرات لیدوکائین (سیستمیک) توسط داروها: آمیودارون، اپرپیتانت، بتابلاکرها، کلوفازیمین، کانیواپتان، مهارکننده‌های قوی CYP1A2 و مهارکننده‌های متوسط و قوی CYP3A4، داپسون (موضعی)، دیسوپیرامید، دولیسیب، اردافیتینیب، فوس اپرپیتانت، فوس نوتپیتانت، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، هیالورونیداز، ایدلالیسیب، لاروترکتینیب، داروهای ایجادکننده مت هموگلوبینمی، میفپریستون، نوتپیتانت، نیتریک اکسید، پالبوسیکلیب، ساکویناویر، سیمپرویر، استریپنتول.

تداخل با غذا: اطلاعاتی در این زمینه ارائه نشده است.

 

پماد لیدوکائین بعد از چند دقیقه اثر می‌کند؟

توضیح دادیم که پماد لیدوکائین یک بی‌حس‌کننده موضعی و فوری پوست است که تأثیر بی‌حسی آن به میزان استفاده وابسته است؛ با این حال، به‌طورکلی ناحیه مورد نظر پس از 5 تا 10 دقیقه از استفاده بی حس می‌شود و این اثرات تا 30 تا 40 دقیقه ادامه دارد. پس از گذشت این مدت، بی‌حسی کاهش می‌یابد و در صورت لزوم برای دوباره بی‌حسی، باید مجدداً استفاده کرد.

 

قیمت لیدوکائین دندان

خرید لیدوکائین تزریقی ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله:

مارکتینگ و برند: محصولات مختلف لیدوکائین دندان از برندها و شرکت‌های مختلفی عرضه می‌شوند که هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند.

ترکیبات و کیفیت مواد: برخی محصولات شاید دارای ترکیبات اضافی و بهتری باشند که می‌تواند تاثیری در قیمت نهایی داشته باشد.

حجم محصول: معمولاً محصولات با حجم بیشتر قیمت بالاتری دارند.

موقعیت جغرافیایی و بازار محلی: قیمت لیدوکائین دندان ممکن است در مناطق مختلف و حتی در بازارهای مختلف دارای تغییرات باشد.

تقاضا و عرضه: در صورتی که تقاضا برای محصول بالا باشد ولی عرضه محدود باشد، قیمت ممکن است افزایش یابد و برعکس.

به طور کلی، تحلیل این عوامل و توجه به این نکات می‌تواند در تعیین قیمت لیدوکائین دندان موثر باشد.

 

اسامی تجاری موجود در ایران

 • ویال لیدوکائین قاضی 2% – حجم 50 میلی لیتر
 • ویال لیدوکائین پاستور 2% – حجم 50 میلی لیتر
 • آمپول زایلکس 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوکائین ابوریحان 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوکائین ایران هورمون 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوریتم 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوکائین-اکسیر 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوکائین-اکسیر 1% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیدوکائین داروپخش 2% – حجم نامشخص
 • آمپول لیگنودیک 2% – حجم نامشخص
 • آمپول لیدوکایین ایران هورمون 2% – حجم 5 میلی لیتر
 • آمپول لیگنودیک 1% – حجم نامشخص
دارو های هم گروه لیدوکائین

مگزلیتین

 

لیدوکایین

 

در آخر…

لیدوکائین به عنوان یک بی‌حس‌کننده موضعی، معمولاً برای تسکین دردها و بی‌حسی در محل‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. این دارو کارآمدی بالایی در کاهش درد و تسکین علائم مختلفی مانند درد دندانی، سوزش و خارش پوست، و دردهای مربوط به بواسیر دارد. اما استفاده‌ی طولانی‌مدت یا بی‌رویه از این دارو می‌تواند به عوارض جانبی منجر شود، بنابراین استفاده با دقت و بر اساس توصیه پزشک الزامی است.

 

سوالات متداول

لیدوکائین چیست؟ (اسپری لیدوکائین چیست؟)

لیدوکائین یک نوع داروی بی‌حسی است که برای کاهش درد و تسکین علائم مختلف، مانند درد دندانی یا دردهای پوستی استفاده می‌شود. اسپری لیدوکائین نیز یک شکل دارویی از لیدوکائین است که بر روی ناحیه‌ی مورد نظر از بدن اعمال می‌شود و به صورت موضعی درد را کاهش می‌دهد.

طریقه استفاده از اسپری لیدوکائین برای خانم ها چگونه است؟

استفاده از اسپری لیدوکائین برای کاهش درد در دهانه واژن خانم‌ها در هنگام رابطه جنسی موثر است. برای استفاده صحیح، منطقه دهانه واژن را شستشو داده و خشک کنید، سپس اسپری را از فاصله مناسب بر روی ناحیه دهانه واژن اسپری کنید و صبر کنید تا جذب شود. همچنین پیش از استفاده، دستورالعمل محصول را به دقت مطالعه کنید و در صورت بروز هر گونه عوارض یا مشکلات، به پزشک مراجعه کنید.

آیا لیدوکائین برای تاخیر در انزال مردان مناسب است؟

بله، لیدوکائین می‌تواند به عنوان یک روش موقت برای کنترل تاخیر در انزال مردان مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا این ماده باعث کاهش حساسیت در منطقه آلت تناسلی مرد می‌شود، که می‌تواند منجر به افزایش مدت زمان قبل از انزال شود.

 

منابع سایت دارو شناسی ( https://www.drugs.com/monograph/lidocaine-systemic.html ) و کتاب فارماکولوژی برای پزشکان

 

شما می‌توانید در آرین طب خدمات پزشکی و پرستاری در منزل دریافت کنید.

برخی از خدمات ما شامل ویزیت پزشک متخصص در منزل، سونوگرافی در منزل، رادیولوژی در منزل، طب سوزنی در منزل، مشاوره روانشاسی و تغذیه در منزل است.

برای مشاهده همه سرویس های ما به صفحه خدمات مراجعه کنید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...

آخرین مقالات

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل یک روش موثر و کاربردی برای مدیریت درد سیاتیک است که به افراد امکان می‌دهد تمرینات و تکنیک‌های درمانی را در راحتی و آسایش خانه خود انجام دهند. درد سیاتیک، که به علت فشار یا تحریک عصب سیاتیک ایجاد می‌شود، می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر کیفیت

بیشتر بخوانید »
پانسمان زخم دیابتی در منزل

پانسمان زخم دیابتی در منزل

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن شایع است که می‌تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این عوارض، زخم‌های دیابتی است که به‌خصوص در ناحیه پا ایجاد می‌شود و نیاز به مراقبت ویژه دارد. زخم‌های دیابتی اگر به‌درستی مراقبت نشوند، می‌توانند منجر به عفونت‌های شدید و حتی قطع

بیشتر بخوانید »
درمان زخم پای دیابتی در منزل

درمان زخم پای دیابتی در منزل

زخم پای دیابتی یکی از مشکلات جدی و پررنگ در افراد مبتلا به دیابت است که اغلب ناشی از مشکلات عصبی و عروقی در این افراد ایجاد می‌شود. افرادی که دیابت دارند، ممکن است به دلیل کاهش حساسیت نوروپاتی (عصبی) یا برطرف نبودن زخم‌های ریزپوستی به علت مسائل محیطی مانند

بیشتر بخوانید »
مراقبت از بیمار آی سی یو در منزل

مراقبت از بیمار آی سی یو (icu) در منزل

مراقبت از بیماران ICU (بخش مراقبت‌های ویژه) در منزل یک رویکرد و موثر در مدیریت سلامت بیمارانی است که به مراقبت‌های پیچیده و تخصصی نیاز دارند. با پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژی، امکان انتقال بخشی از مراقبت‌های ویژه به محیط خانه فراهم شده است. این نوع مراقبت، به بیماران اجازه می‌دهد

بیشتر بخوانید »
درمان میگرن در منزل

درمان میگرن در منزل

میگرن به عنوان یک بیماری نوروژنیک، اثرات گسترده‌ای بر زندگی روزمره افراد مبتلا دارد و یکی از شایع‌ترین عوامل محدود کننده در انجام فعالیت‌های روزانه آن‌ها است. این بیماری با درد حاد سر، معمولاً یک‌طرفه و پالساتیلی، به همراه علائمی مانند تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا همراه است

بیشتر بخوانید »
فیزیوتراپی بیمار سرطانی در منزل

فیزیوتراپی بیمار سرطانی در منزل

فیزیوتراپی یکی از اجزای حیاتی مراقبت‌های جامع برای بیماران مبتلا به سرطان است. این روش درمانی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و توانایی‌های عملکردی این بیماران کمک شایانی کند. در حالی که فیزیوتراپی به طور معمول در مراکز درمانی و کلینیک‌ها انجام می‌شود، فیزیوتراپی در منزل نیز گزینه‌ای موثر و

بیشتر بخوانید »

خدمات ما

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

وبلاگ‌های مشابه

وبلاگ‌های رندوم

پرستار سالمند در منزل شمال تهران

پرستار سالمند در منزل شمال تهران

پرستار سالمند در منزل شمال تهران یکی از موضوعات بحث‌برانگیز و حیاتی در حوزه بهداشت و سلامت است، به‌ویژه در مناطق شهری همچون منطقه شمال تهران که با جمعیتی پیر و مسن روبه‌رو هستند. با رشد جمعیت سالمند و افزایش نیازهای آنان به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی، نیاز به خدمات

بیشتر بخوانید »
درمان کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید | راهکارها و تکنیک‌های موثر

کم کاری تیروئید ( Treatment of hypothyroidism ) یکی از اختلالات شایع در سیستم تنظیم هورمون‌ های تیروئید می باشد که ممکن است به علائمی چون خستگی ، افزایش وزن و افسردگی منجر شود ؛ در این مقاله ، به بررسی علائم کم کاری‌ تیروئید ، عوامل خطر ، تشخیص

بیشتر بخوانید »
والزارتان

والزارتان (والسارتان، دیووان، وازاران، والزودک، رنیوان)

فشارخون، امری بسیار حیاتی است که درصورت کنترل نادرست، می‌تواند به مشکلات جدی در سلامتی فرد منجر شود و به همین دلیل، به طور گسترده در جوامع موردتوجه قرار می‌گیرد. یکی از راه‌حل‌های پزشکی برای کنترل و مدیریت فشارخون، استفاده از داروهای ضد فشارخون است. در این راستا، قرص والزارتان

بیشتر بخوانید »

دسته‌ها