نارسایی قلبی | علائم، علت، پیشگیری و درمان

نارسایی قلبی

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

فهرست مطالب

بیماری نارسایی قلب، یک وضعیت حاد قلبی است که ماهیچه‌های قلب را به طور قابل‌توجهی آسیب می‌رساند یا آن‌ها را ضعیف می‌کند. روش‌های پیشگیری از این بیماری از جمله رعایت یک سبک زندگی سالم، کنترل عوامل خطرناک، ورزش منظم، تغذیه متوازن و اجتناب از عادت‌های مضر مانند سیگار و مصرف بیش از حد الکل است. ادامه مقاله به بررسی علت، علائم و درمان بیماری نارسایی قلبی(Heart failure) می‌پردازد.

 

نارسایی قلبی چیست؟

نارسایی قلبی یا نارسایی احتقان قلبی، یک بیماری مزمن است که با گذشت زمان تشدید می‌شود. این بیماری بدین معناست که قلب بیمار توانایی کافی برای پمپاژ خون را ندارد. اگرچه این بیماری اغلب باعث فهمیدن قلبی ناسالم می‌شود، اما در واقع، قلب هنوز کار می‌کند، اما با کارایی کمتری،این ناتوانی در پمپاژ خون می‌تواند به انباشت مایعات در ریه‌ها منجر شود که علائم نارسایی ریه را به وجود می‌آورد. علائم این بیماری می‌توانند شامل تنگی نفس، خستگی، سرفه و تورم در مناطق مختلف بدن باشند.

این بیماری می‌تواند به‌تدریج بدتر شود و در صورت عدم مراقبت و درمان مناسب، می‌تواند به عوارض جدی‌تری مانند اختلالات ریتم قلبی، سکته قلبی، یا کاهش عملکرد کلی بدن منجر شود. این بیماری نیازمند مراقبت مداوم و درمان مناسب است تا عوارض جدی‌تری جلوگیری شود و کیفیت زندگی بیمار بهبود یابد.

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی و پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸
آرین طب ارائه ارائه‌دهنده انواع خدمات پزشکی از جمله پزشک متخصص در منزل (قلب، ریه، داخلی و…) و انواع خدمات پرستاری و تزریقات در منزل

 

انواع نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک وضعیت پیچیده است که می‌تواند از دلایل گوناگونی ناشی شود، اما در کل به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود:

نارسایی قلبی سمت چپ (HF-rEF):

در این نوع، بطن چپ قادر به انقباض به میزان کافی نیست تا خون را به بدن پمپ کند. عمدتاً بطن چپ بزرگ‌تر می‌شود و از عملکرد آن کاسته می‌شود که باعث کاهش جریان خون به بدن و ایجاد علائمی مانند خستگی، ضعف عمومی و کاهش فعالیت فیزیکی می‌شود.

 

نارسایی قلبی با حفظ عملکرد بطن چپ (HF-pEF):

در این نوع، عملکرد بطن چپ قلب به طور طبیعی است؛ اما بطن‌ها ضخیم‌تر و سفت‌تر از حد معمول هستند. این افزایش ضخامت باعث می‌شود که بطن‌های قلب نتوانند به‌اندازه کافی شل و پر شوند که در نتیجه، جریان خون به بدن کاهش می‌یابد و علائمی مانند تنگی نفس، خستگی و ضعف بروز می‌کند.

 

 نارسایی قلبی سمت راست:

این نوع نارسایی قلبی وقتی رخ می‌دهد که بطن راست قلب نتواند خون را به ریه‌ها پمپ کند. این مشکل می‌تواند ناشی از مشکلات ریوی، بیماری‌های خونی، یا ضعف عملکرد بطن راست قلب باشد. علائم شامل تورم در پاها و پاچه‌ها، تنگی نفس و افزایش وزن ناشی از مایع در محیط بدن می‌شود.

این توضیحات بیشتری راجع به هر نوع نارسایی قلبی ارائه می‌دهند و به شناخت بهتری از این بیماری کمک می‌کنند

علائم نارسایی قلبی

علائم نارسایی قلبی

در نارسایی قلبی، قلب نمی‌تواند به طور کافی خون را به بدن پمپ کند که باعث ایجاد علائم مختلف می‌شود. این علائم شامل تنگی نفس که ممکن است باعث کاهش فعالیت‌های روزمره و نیاز به بالابردن سر در زمان خوابیدن برای تسهیل در تنفس شود، است. همچنین، احساس خستگی و ضعف نیز معمول است، بخصوص در پاها هنگام ورزش، سبکی سر یا سرگیجه و حتی ضربان قلب سریع، حتی در حالت استراحت، نیز از علائم معمول این بیماری هستند.

ورم در ساق و مچ پا یا حتی در شکم نیز ممکن است رخ دهد که به علت انبساط عروق و انتقال ناکافی خون باز می‌گردد. در نوع شدید نارسایی قلبی، کاهش وزن نیز ممکن است اتفاق بیفتد که معمولاً نشانه‌ای از وضعیت خطرناک‌تر است.

 

علت نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک وضعیت پیچیده است که ناشی از شرایط مختلفی است که به قلب آسیب می‌زنند و باعث ناتوانی آن در انجام وظیفه پمپاژ خون به‌اندازه کافی می‌شود. درمان و مدیریت این بیماری‌ها در مراحل ابتدایی می‌تواند از پیشرفت نارسایی قلبی جلوگیری کند یا روند آن را کند، کند.

بیماری عروق کرونر قلب:  در این بیماری، شریانی که خون را به قلب می‌رسانند، به دلیل رسوب چربی تنگ می‌شوند و جریان خون کاهش می‌یابد. این موضوع می‌تواند به حملات قلبی و در نتیجه نارسایی قلبی منجر شود. درمان شامل استفاده از داروها، جراحی آنژیوپلاستی یا عمل جراحی قلبی است.

 فشارخون بالا: ابتلا به فشارخون بالا باعث افزایش بار کاری قلب می‌شود و با گذر زمان می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود. درمان شامل داروهای کاهنده فشارخون و تغییرات در سبک زندگی مانند تغییرات در رژیم غذایی و ورزش منظم است.

بیماری‌های دریچه‌ای قلب: مشکلات دریچه‌های قلب، از جمله تنگی و نارسایی دریچه‌ها، می‌توانند باعث اختلال در جریان خون و افزایش فشار داخل قلب شوند که در نتیجه به نارسایی قلبی منجر می‌شوند. درمان ممکن است شامل داروها یا جراحی بازسازی دریچه‌های قلب باشد.

کاردیومیوپاتی: این وضعیت به دلیل ناتوانی عضله قلبی در پمپاژ خون به طور کافی یا اختلال در فاز استراحتی است، اما علت آن فشارخون بالا یا بیماری عروق کرونر قلب نیست. درمان معمولاً شامل داروها، دستگاه‌های پمپ قلبی (در موارد شدید) و مدیریت علائم است.

اختلالات ریتم قلب:  ریتم غیرطبیعی ضربان قلب هم ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. درمان این اختلالات شامل داروها، جراحی پیس‌میکر (وسیله‌ای که به قلب الکترودها می‌زند تا ضربان قلب را نرم‌تر کند) و در برخی موارد، جراحی جایگزینی دستگاه‌های اختلال زای قلبی است.

نکته: درک و شناخت دلایل نارسایی قلبی اهمیت بسیاری دارد تا از طریق پیشگیری و مدیریت مناسب، پیشرفت این بیماری را کنترل کرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

 

 مقایسه عملکرد قلب در وضعیت طبیعی و نارسایی قلبی

در حالت طبیعی، قلب ما به‌عنوان یک پمپ قوی عمل می‌کند و خون را به تمام قسمت‌های بدنمان پمپ می‌کند. این فرایند شامل دو مرحله است؛ انقباض ماهیچه قلب (سیستول) که در آن خون به بطن‌ها پمپ می‌شود و استراحت قلب (دیاستول) که در آن بطن‌ها از خون پر می‌شوند تا بتوانند مجدداً به بدن خون را پمپ کنند.

اما در نارسایی قلبی، قلب نمی‌تواند به‌اندازه کافی خون را به بدن پمپ کند. این ممکن است به دلیل ضعف قلب یا انسداد عروق باشد. به همین دلیل، در زمان انجام فعالیت‌هایی مانند پله رفتن، قلب نمی‌تواند خودش را با نیاز بیش‌تری که بدن به اکسیژن دارد، هماهنگ کند. این باعث می‌شود که کم‌ترین مقدار اکسیژن به بافت‌های بدنی نرسد و قلب به فشار زیادی تحت‌فشار قرار بگیرد.

علاوه بر این، در نارسایی قلبی، چرخه عملکرد قلب تخلیه خون کافی به بدن را تضعیف می‌کند. این باعث می‌شود که بطن‌ها نتوانند به طور کامل خون را خارج کنند و به دهلیزها بازگردانند. این وضعیت به تجمع خون در قلب و عروق منجر می‌شود که ممکن است به ورم در ساق و مچ پا (ادم) یا حتی در شکم (آسیت) منجر شود.

 

عوامل خطر ابتلا به نارسایی قلبی: چیزهایی که باید بدانیم

علاوه بر عواملی که پیش‌تر ذکر شد، برخی شرایط و بیماری‌ها می‌توانند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر است:

ابتلا به دیابت نوع: دیابت می‌تواند سطح لیپید خون را افزایش داده و احتمال ابتلا به فشارخون و آترواسکلروزیس (تصلب شراین) را افزایش دهد که در نتیجه به نارسایی قلبی منجر می‌شود.

سندرم متابولیک: اگر حداقل سه علامت از این سندرم را داشته باشید، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی  بیشتر می‌شود، از جمله چاقی شکمی، تری‌گلیسرید ناشتا بالا، کلسترول خوب (HDL) پایین، فشارخون بالا و قند خون ناشتا بالا.

مشکلات پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید باعث افزایش مداوم ضربان قلب و ضخیم شدن ماهیچه قلب می‌شود که در نتیجه ریسک ابتلا به نارسایی قلبی افزایش می‌یابد.

افزایش سن: با پیر شدن، قلب ضعیف‌تر می‌شود و احتمال ابتلا به نارسایی قلبی افزایش می‌یابد، ایجاد این بیماری به طور خاص در سنین بالاتر از ۶۵ سال بیشتر است.

عوامل دیگری همچون سیگارکشیدن، چاقی یا اضافه‌وزن و نوعی از پرتودرمانی و شیمی‌درمانی نیز می‌توانند به افزایش ریسک ابتلا به نارسایی قلبی کمک کنند.

علائم نارسایی قلبی

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی و پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸
آرین طب ارائه ارائه‌دهنده انواع خدمات پزشکی از جمله پزشک متخصص در منزل (قلب، ریه، داخلی و…) و انواع خدمات پرستاری و تزریقات در منزل

 

روش‌های تشخیصی نارسایی قلبی

تشخیص نارسایی قلبی بر پایه توصیف حال بیمار، معاینه فیزیکی و اجرای مجموعه‌ای از آزمایش‌ها توسط پزشک انجام می‌شود. این آزمایش‌ها در جهت تشخیص و بررسی عملکرد قلب و تعیین علت اصلینارسایی قلبی صورت می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین آزمایش‌ها و روش‌های تشخیصی این بیماری عبارت‌اند از:

 • نوار قلب: این آزمون برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب و تشخیص مشکلاتی مانند ریتم غیرطبیعی قلب یا حمله قلبی استفاده می‌شود.
 • رادیوگرافی قفسه سینه: این تست برای بررسی اندازه و شکل قلب و عروق بزرگ خونی در قسمت سینه و همچنین شناسایی تجمع مایع در ریه‌ها به کار می‌رود.
 • اکوکاردیوگرافی: این آزمون برای بررسی اندازه و عملکرد حفره‌ها و دریچه‌های قلب استفاده می‌شود و میزان پمپاژ خون توسط بطن چپ را اندازه‌گیری می‌کند.
 • آنژیوگرافی: این آزمون برای بررسی عملکرد قلب و عروق قلبی استفاده می‌شود و می‌تواند انسدادهای عروقی را شناسایی کند.
 • آزمایش خون: این آزمون برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌هایی که قلب تولید می‌کند و بررسی علت اصلی نارسایی قلبی استفاده می‌شود.
 • تست ورزش: این آزمون برای ارزیابی عملکرد قلب در زمان ورزش استفاده می‌شود و می‌تواند نشانه‌هایی از کمبود خون‌رسانی به قلب را شناسایی کند.
 • تصویربرداری‌هایی مانند سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی: این روش‌ها برای بررسی عضله قلب و عروق کرونر در شرایط خاص استفاده می‌شوند.

با استفاده از این روش‌ها، پزشکان می‌توانند تشخیص دقیقی از نارسایی قلبی بگذارند و برنامه درمانی مناسب را برای بیماران تدوین کنند.

 

 

درمان نارسایی قلبی

درمان قطعی این بیماری بستگی به‌شدت بیماری، علائم موجود و شرایط سلامتی عمومی بیمار دارد. بهترین دکتر نارسایی قلب می‌تواند شما را راهنمایی کرده و در درمان شما مؤثر باشد. در ادامه، به توضیحات کامل‌تر درباره هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم:

 دارودرمانی:

 • وازودیلاتورها: این داروها با توسیع عروق خونی و کاهش مقاومت عروقی، بهبود جریان خون به قلب را تسهیل می‌کنند. این اقدام باعث کاهش فشارخون و کاهش بار قلبی می‌شود.
 • دیورتیک‌ها: این دسته داروها با افزایش دفع ادرار، مایعات اضافی را از بدن حذف می‌کنند و از احتباس مایعات در ریه و دیگر اعضای بدن جلوگیری می‌کنند.
 • مهارکننده‌های آلدوسترون: این داروها فعالیت آلدوسترون را کاهش داده و از احتباس مایعات در بدن جلوگیری می‌کنند. این کاهش مایعات باعث کاهش بار قلبی و بهبود عملکرد قلب می‌شود.
 • مهارکننده‌های ACE یا داروهای ARB: این داروها با کاهش فعالیت آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) و یا با مهارگری ورود آنژیوتانسین II به گیرنده‌های آنژیوتانسین، باعث کاهش فشارخون، کاهش بار قلبی و بهبود عملکرد قلب می‌شوند.
 • گلیکوزیدهای دیجیتال: این داروها با افزایش قدرت انقباض عضله قلب، علائم نارسایی قلبی مانند ضعف و خستگی را کاهش می‌دهند.
 • داروهای ضدانعقاد و بتابلوکرها: این دسته از داروها برای کنترل ریتم قلب و جلوگیری از تشکیل لخته خونی در عروق استفاده می‌شوند.

 

تغییرات در سبک زندگی:

 • کاهش مصرف نمک و محدودیت مایعات: این تغییرات به کاهش احتباس مایعات در بدن و کاهش بار قلبی کمک می‌کنند.
 • منظم‌کردن فعالیت‌های ورزشی: فعالیت‌های ورزشی منظم و متعادل باتوجه‌به وضعیت بدنی بیمار، عملکرد قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد و از چاقی جلوگیری می‌کند.
 • کنترل وزن: افزایش وزن می‌تواند بار قلبی را افزایش دهد، بنابراین کنترل وزن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

روش‌های جراحی:

 • جراحی بای‌پس و استنت‌گذاری PCI: در این روش، عروق کرونر با استفاده از استنت‌ها بازسازی می‌شوند تا جریان خون به قلب بهبود یابد.
 • استفاده از ضربان‌سازها و دستگاه‌های ICD: این دستگاه‌ها جهت تنظیم ریتم قلب و جلوگیری از آریتمی‌های خطرناک استفاده می‌شوند.
 • پیوند قلب: درصورتی‌که شدت نارسایی قلبی بسیار شدید باشد و سایر روش‌ها مؤثر نباشند، پیوند قلب ممکن است لازم باشد. در این روش، قلب بیمار با قلب سالم یک دونور جایگزین می‌شود. دکتر فوق تخصص نارسایی قلب باتجربه و مهارت، بهترین انتخاب برای همراهی در این جراحی مهم است.

توجه: مهم‌ترین قدم برای درمان EF پایین قلب، مشاوره با یک پزشک قلب و اجرای برنامه درمانی مناسب برای شرایط و نیازهای شخصی است. اگر دچار بیماری قلبی یا نارسایی قلب هستید و نیاز به ویزیت پزشک متخصص قلب در خانه دارید، با آرین طب تماس بگیرید. ما می‌توانیم پزشک متخصص قلب را برای مراجعه به خانه شما اعزام کنیم.

درمان نارسایی قلبی در منزل

درمان نارسایی قلبی در منزل

درمان نارسایی قلبی در خانه ممکن است، اما باید حتماً با متخصص قلب و عروق مشورت شود. بدون مشاوره متخصص، ممکن است عوارض جبران ناپذیری به‌جای بگذارد. درمان خانگی نباید جایگزین درمان‌های اصلی باشد، بلکه می‌تواند در اصلاح سبک زندگی، افزایش طول عمر و بهبود اثرگذاری درمان‌های معمولی مؤثر باشد.

درمان‌های حمایتی نیز می‌توانند بهبود علائم نارسایی قلبی را تسریع بخشند و شامل:

مصرف داروهای استاندارد: ادامه مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک به‌صورت منظم و مطابق با دستورات، از اهمیت بالایی برخوردار است.

توجه به اضافه‌وزن: کاهش وزن بیش از حد و کنترل وزن می‌تواند بهبود علایم نارسایی قلبی را تسریع بخشد.

رژیم غذایی مناسب: مصرف رژیم غذایی سالم و منظم که حاوی مواد مغذی متنوع و کم‌چرب باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورزش منظم و متناسب: انجام تمرینات ورزشی منظم و متناسب با وضعیت بدنی بیمار، بهبود عملکرد قلبی و عروقی را تسریع می‌کند.

کنترل عفونت‌ها: پیشگیری و کنترل عفونت‌ها، از جمله عفونت‌های تنفسی و ادراری، می‌تواند علایم نارسایی قلبی را کاهش دهد.

در نهایت، تحت نظر و مشورت متخصص قلب و عروق، می‌توانید اقدامات درمانی خانگی مناسب را انجام داده و بهبود علائم نارسایی قلبی خود را تسریع بخشید. همچنین اگر به دنبال ویزیت پزشک متخصص قلب در خانه خود هستید، با آرین طب تماس بگیرید. ما می‌توانیم پزشک متخصص قلب را برای مراجعه به محل زندگی شما اعزام کنیم.

 

عوارض نارسایی قلبی

به‌طورکلی، نارسایی قلبی یک وضعیت پیچیده است که می‌تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند. این عوارض ممکن است به دلیل افزایش فشار در سیستم عروقی، کاهش عملکرد قلبی و تغییرات در ترشح هورمون‌های قلبی ایجاد شوند. در ادامه به برخی از خطرات این بیماری اشاره خواهیم کرد:

ریتم‌های نامنظم قلب: اختلالات در ریتم قلب می‌توانند از جمله عوارض نارسایی قلبی باشند. این اختلالات می‌توانند باعث ایجاد لخته‌های خون شده و در نتیجه سکته مغزی یا سکته قلبی شوند.

عوارض بیماری‌های دیگر: نارسایی قلبی می‌تواند به‌تدریج عملکرد بسیاری از ارگان‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد. بیماری‌های کبدی و کلیوی از جمله آن‌ها هستند که ممکن است در پی نارسایی قلبی بروز یا بدتر شوند.

درمان ناراحتی قلبی باید به‌گونه‌ای باشد که این عوارض کاهش یابند و بیماری بهبود یابد. این شامل مداوای دارویی، تغییرات در سبک زندگی و در موارد شدیدتر، استفاده از روش‌های درمانی؛ مانند پیوند قلب یا دستگاه هم‌زمان (ICD) می‌شود.

 

افتادگی دریچه میترال و فشار خون

افتادگی دریچه میترال می‌تواند تأثیری بر فشارخون داشته باشد، زیرا این دریچه مسئول مسیر خون بین دهلیز چپ و بطن چپ قلب است. در برخی از افراد، افتادگی دریچه میترال ممکن است منجر به کاهش فشارخون در هنگام ایستادن شود. علائم این وضعیت می‌تواند شامل درد در قفسه سینه، افزایش نبض، تپش قلب، سردرد میگرنی، خستگی و سرگیجه باشد.

این وضعیت معمولاً به دلیل اختلالات در عملکرد قلب و تنظیم فشارخون اتفاق می‌افتد. افزایش نبض و تپش قلب در واکنش به کاهش فشارخون به‌عنوان تلاش بدن برای حفظ تأمین خون به اعضا است. سایر علائم مثل سرگیجه و خستگی نیز ناشی از کمبود تأمین خون و اکسیژن به مغز و سایر اعضا هستند.

در صورت تجربه این علائم، مهم است که با پزشک مشورت کنید تا علت این وضعیت بررسی شود و در صورت لزوم، برنامه‌ای برای مدیریت فشارخون و افتادگی دریچه میترال تعیین شود.

 

راهنمای مراجعه به پزشک و خدمات ویزیت در منزل

اگر علائم نارسایی قلب مانند تنگی نفس، خستگی، تورم پاها و شکم و موارد دیگر را تجربه کرده‌اید، حتماً باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. متخصص باتوجه‌به علائم و نشانه‌های بیماری، علت را تشخیص داده و آزمایش‌های لازم را توصیه می‌کند.

شما می‌توانید از بهترین دکتر خوب برای نارسایی قلب و متخصص جراح قلب در تهران و سایر شهرها به‌صورت آنلاین نوبت رزرو کنید و زیر نظر بهترین متخصصان قلب و عروق درمان شوید. در صورت داشتن بیماری قلبی یا نارسایی قلب و نیاز به ویزیت متخصص قلب در منزل، با آرین طب تماس بگیرید. ما می‌توانیم پزشک متخصص قلب را برای مراجعه به خانه شما اعزام کنیم.

پیشگیری از نارسایی قلبی

پیشگیری از نارسایی قلبی

کنترل این بیماری از طریق روش‌های غیردارویی می‌تواند به تسکین علائم و پیشرفت در بهبود وضعیت بیمار کمک کند. این شامل تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی، همچنین استفاده از داروهای مختلف و در مواردی دستگاه‌های محافظتی برای قلب است. در اینجا روش‌های غیردارویی برای کنترل نارسایی قلبی را بررسی می‌کنیم:

کنترل وزن: وزن کردن روزانه می‌تواند به تشخیص تجمع مایعات در بدن کمک کند و تغییرات در وزن ممکن است نشانگر تغییرات در وضعیت قلب باشد. همچنین حفظ وزن سالم و کاهش وزن در صورت داشتن اضافه‌وزن، می‌تواند بهبود علائم نارسایی قلب را تسریع کند.

کاهش مصرف نمک و مایعات: مصرف نمک می‌تواند باعث تجمع مایعات اضافی در بدن شود، بنابراین محدودکردن مقدار نمک و مایعات مصرفی می‌تواند به کنترل این بیماری کمک کند.

کاهش استرس و مدیریت روان‌شناختی: استرس می‌تواند به بروز یا تشدید علائم نارسایی قلب منجر شود، بنابراین مدیریت استرس و انجام تکنیک‌های آرامشی می‌تواند بهبود در وضعیت بیمار کمک کند.

تغییرات در رژیم غذایی: رژیم غذایی با کم‌کردن مقدار چربی، نمک و مواد غذایی پر از کلسترول و با افزایش میزان میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی پر از فیبر و ماهی می‌تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند.

ورزش منظم: ورزش منظم با مشورت پزشک می‌تواند عملکرد قلب و عروق را بهبود بخشد و به تقویت عضلات و کاهش علائم این بیماری کمک کند.

به‌علاوه، پیشگیری از نارسایی قلب شامل تغییرات در سبک زندگی مانند ترک سیگار، کنترل فشارخون و دیابت و داشتن خواب کافی نیز اهمیت دارد. در نهایت، همیشه بهتر است قبل از انجام هر تغییری در روند درمانی خود، با پزشک معالج مشورت کنید.

 

خلاصه این مقاله را می‌توانید داخل فایل صوتی زیر گوش کنید:

 

در آخر…

در صورت تجربه علائم نارسایی قلبی مانند تنگی نفس، خستگی زیاد، تورم پاها و شکم یا علائم مشابه، بدون تأخیر به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. این متخصص با بررسی علائم، علت مشکل را تشخیص داده و آزمایش‌های لازم را توصیه می‌کند. امکان دسترسی به بهترین متخصصان قلب و عروق به‌صورت آنلاین وجود دارد، همچنین در صورت نیاز به ویزیت در خانه، می‌توانید با آرین طب تماس بگیرید و پزشک متخصص قلب در منزل را برای مراجعه به خانه شما اعزام کنند.

 

سؤالات متداول
نارسایی قلبی چیست؟

پاسخ:

یعنی کاهش توانایی عضله قلب در پمپاژ خون به‌صورت کافی برای تأمین نیازهای بدن.، این موجب انباشت خون در ریه‌ها و کاهش جریان خون به اعضای بدن می‌شود که باعث ایجاد علائمی مانند تنگی نفس، خستگی و ورم در اندام‌ها می‌شود. این بیماری ممکن است ناشی از اختلالات عملکرد قلب، ضعف عضله قلب یا سایر عواملی مانند فشارخون بالا یا آسیب به عضله قلب باشد.

 

نارسایی قلبی چه خطراتی دارد؟

پاسخ:

می‌تواند خطراتی متعدد از جمله ریتم‌های نامنظم قلب، افزایش خطر سکته مغزی و سکته قلبی و تأثیر منفی بر عملکرد ارگان‌های مختلف از جمله کلیه‌ها و کبد داشته باشد. همچنین، این بیماری می‌تواند عوارض جانبی نظیر ورم اندام‌ها، اختلال در تنفس و کاهش فعالیت جسمانی را نیز ایجاد کند.

 

شما می‌توانید در آرین طب خدمات پزشکی و پرستاری در منزل دریافت کنید.

برخی از خدمات ما شامل ویزیت پزشک متخصص در منزل، سونوگرافی در منزل، رادیولوژی در منزل، طب سوزنی در منزل، مشاوره روانشاسی و تغذیه در منزل است.

برای مشاهده همه سرویس های ما به صفحه خدمات مراجعه کنید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...

آخرین مقالات

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل یک روش موثر و کاربردی برای مدیریت درد سیاتیک است که به افراد امکان می‌دهد تمرینات و تکنیک‌های درمانی را در راحتی و آسایش خانه خود انجام دهند. درد سیاتیک، که به علت فشار یا تحریک عصب سیاتیک ایجاد می‌شود، می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر کیفیت

بیشتر بخوانید »
پانسمان زخم دیابتی در منزل

پانسمان زخم دیابتی در منزل

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن شایع است که می‌تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این عوارض، زخم‌های دیابتی است که به‌خصوص در ناحیه پا ایجاد می‌شود و نیاز به مراقبت ویژه دارد. زخم‌های دیابتی اگر به‌درستی مراقبت نشوند، می‌توانند منجر به عفونت‌های شدید و حتی قطع

بیشتر بخوانید »
درمان زخم پای دیابتی در منزل

درمان زخم پای دیابتی در منزل

زخم پای دیابتی یکی از مشکلات جدی و پررنگ در افراد مبتلا به دیابت است که اغلب ناشی از مشکلات عصبی و عروقی در این افراد ایجاد می‌شود. افرادی که دیابت دارند، ممکن است به دلیل کاهش حساسیت نوروپاتی (عصبی) یا برطرف نبودن زخم‌های ریزپوستی به علت مسائل محیطی مانند

بیشتر بخوانید »
مراقبت از بیمار آی سی یو در منزل

مراقبت از بیمار آی سی یو (icu) در منزل

مراقبت از بیماران ICU (بخش مراقبت‌های ویژه) در منزل یک رویکرد و موثر در مدیریت سلامت بیمارانی است که به مراقبت‌های پیچیده و تخصصی نیاز دارند. با پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژی، امکان انتقال بخشی از مراقبت‌های ویژه به محیط خانه فراهم شده است. این نوع مراقبت، به بیماران اجازه می‌دهد

بیشتر بخوانید »
درمان میگرن در منزل

درمان میگرن در منزل

میگرن به عنوان یک بیماری نوروژنیک، اثرات گسترده‌ای بر زندگی روزمره افراد مبتلا دارد و یکی از شایع‌ترین عوامل محدود کننده در انجام فعالیت‌های روزانه آن‌ها است. این بیماری با درد حاد سر، معمولاً یک‌طرفه و پالساتیلی، به همراه علائمی مانند تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا همراه است

بیشتر بخوانید »
فیزیوتراپی بیمار سرطانی در منزل

فیزیوتراپی بیمار سرطانی در منزل

فیزیوتراپی یکی از اجزای حیاتی مراقبت‌های جامع برای بیماران مبتلا به سرطان است. این روش درمانی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و توانایی‌های عملکردی این بیماران کمک شایانی کند. در حالی که فیزیوتراپی به طور معمول در مراکز درمانی و کلینیک‌ها انجام می‌شود، فیزیوتراپی در منزل نیز گزینه‌ای موثر و

بیشتر بخوانید »

خدمات ما

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

وبلاگ‌های مشابه

وبلاگ‌های رندوم

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ

داشتن رابطه جنسی بهتر و لذت‌بخش، حق طبیعی هر زن و مردی است. ممکن است برخی اختلالات جنسی در دوره‌ای از زندگی شما، این تجربه را تحت‌تأثیر قرار داده باشد. درمان این اختلالات نه‌تنها امکان‌پذیر است؛ بلکه توصیه می‌شود تا از ترس یا خجالت عبور کرده و به جدیت درمان

بیشتر بخوانید »
دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین (دیفنکسیر، دیفرامیکس، دیفاند)

دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یکی از داروهای مهم در زمینه پزشکی است که برای درمان مجموعه‌ای از علائم و بیماری‌ها به کار می‌رود. این دارو از خانواده آنتی‌هیستامین‌ها است و دارای اثرات ضدآلرژیک، آرام‌بخشی، و ضدسرفه است. از جمله کاربردهای اصلی آن می‌توان به درمان سرفه، گلودرد، آلرژی‌های مرتبط با عوامل

بیشتر بخوانید »
خون در ادرار

خون در ادرار | خطرات، علائم، دلایل، پیشگیری و درمان + [درمان خانگی]

خون در ادرار(Blood in the urine) یا هماتوریا، یک وضعیت ناهنجار است که هنگامی‌که خون در ادرار مشاهده می‌شود، ایجاد می‌شود. این خون ممکن است با چشم غیرقابل رویت باشد (هماتوریا نامرئی) یا به‌صورت قابل رؤیت باشد (هماتوریا قابل رویت). در هر دو صورت، تشخیص و تعیین علت این خونریزی

بیشتر بخوانید »

دسته‌ها