کلوپیدوگرل | موارد مصرف و عوارض

قرص کلوپیدوگرل ( Clopidogrel ) یکی از پر مصرف ترین دارو های موجود که مهم ترین مورد کاهش ریسک لخته در خون است.

قرص کلوپیدوگرل توسط پزشک عمومی و پزشک متخصص تجویز می شود.

نحوه عملکرد دارو و موارد مصرف

قرص کلوپیدوگرل از دسته دارو های رقیق کننده خون می باشد. در حالت عادی پلاکت ها باعث ایجاد لخته و بند آمدن خون در نقاط خونریزی می شود ولی در بعضی از مواقع این حالت بیمار گونه می شود و باعث ایجاد لخته های بزرگ در خون و آمبولی می شود و منجر به آمبولی ریه و سکته مغزی و قلبی و انسداد در عروق می شود.

این دارو موجب از بین رفتن لخته ها می شود و در درد های قلبی کنترل نشده و بعد از عمل جراحی قلب و عروق و حمله قلبی تجویز می شود. این دارو موجب کاهش چسبندگی در پلاکت ها می شود موجب مهار تشکیل لخته می شود. این دارو معمولاً یک بار در روز تجویز می شود گاهی نیز از دوز های بالا شروع شده و سپس مقدار آن کاهش می یابد.

این دارو به صورت پروفیلاکسی یا پیشگیری به بیماران دچار آترواسکلروزیس و یا آن هایی که ریسک یا خطر سکته قلبی دارند تجویز می شود.

از آن جایی که این دارو باعث جلوگیری از تشکیل لخته می شود به همین خاطر بدن را مستعد خونریزی می کند بنابراین از بدن خود در برابر ضربه و خراش مراقبت کنید و همچنین برای جلوگیری از خونریزی لثه از مسواک نرم استفاده کنید. از داروهای مانند آسپرین و دارو هایی که خطر خونریزی را افزایش می‌ دهند خودداری کنید.

در هر زمان از شبانه روز می توان از این دارو استفاده کرد ( به توصیه پزشک خود توجه کنید ) ولی مصرف منظم این دارو در زمان مشخص بسیار اهمیت دارد.

دوز درمانی هر فرد با توجه به علائم بالینی و آزمایشات توسط پزشک معالج تعیین می شود و با از مصرف بی دلیل و بدون تجویز هر دارویی خودداری کرد و تنها کسی که صلاحیت بالینی تجویز دارو را دارد پزشک می باشد.

این دارو تداخل نداشته و می‌ تواند بعد یا قبل از مصرف غذا استفاده شود.

در صورت فراموش شدن یک دوز مصرف دارو به محض اینکه به یاد آورده و آن را مصرف کنید اما اگر بیشتر از 12 ساعت از زمان مصرف گذشته پس از آن نوبت به صرف نظر کرده و نوبت بعد را طبق روال روتین و عادی مصرف کنید. از دو برابر کردن دوز مصرفی جهت جبران دوز مصرف نشده خودداری نمایید.

عوارض جانبی و منع مصرف

از عوارض این دارو می توان به کبودی و هماتوم و خون دماغ و خونریزی خفیف و خونریزی شدید اشاره کرد.

قرص کلوپیدوگرل را در معرض نور قرار ندهید و در مکان خشک نگهداری کنید زیرا نسبت به نورحساس می باشد.

لیستی از تمامی دارو های مصرفی خود را برای پزشک بگویید تا در صورت بروز اختلال پزشک شما اقدامات لازم را به عمل آورد.

در صورت که به دندانپزشک مراجعه کردین حتما آنها را درباره مصرف قرص کلوپیدوگرل مطلع کنید. به طور معلوم آنها به شما خواهند گفت که یک هفته قبل تر عمل جراحی آن را قطع کنید.

در طول مدت مصرف این دارو با پزشک خود در ارتباط باشید و و آزمایشات باید به صورت منظم و دوره ای انجام دهید.

در صورت که هر گونه دارویی دیگری و مکمل گیاهی به غیر از قرص کلوپیدوگرل مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که هر گونه خونریزی و زخم و جراحت پوستی که در آن خونریزی بند نیامد به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که هر گونه معده درد و احساس سوزش در ادرار و کاهش اشتها و سو هاضمه و زردی پوست مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

لیستی از دارو هایی که مصرف می کنید را به پزشک معالج خود اطلاع دهید چرا که مصرف همزمان این دارو با برخی از دارو ها ممکن باعث ایجاد تداخل شود.

دارو هایی مانند آمیودارون و مهارکننده‌ های کانال کلسیمی ( مانند وراپامیل ) و اریترومایسین و مرفین و امپرازول و پنتوپرازول باعث کاهش اثرات کلوپیدوگرل می شود.

کلوپیدوگرل باعث افزایش اثرات دارو هایی مانند دارو ها با خواص ضد پلاکت و دارو های ضد انعقاد و آپیکسابان و سفالوتین و هپارین و دیس لوراتادین می شود.

دارو هایی مانند آکالابروتینیب و فلووکسامین و سلومتینیب باعث افزایش اثرات کلوپیدوگرل می شوند

اشکال دارویی

این دارو به صورت قرص های 75 و 300 میلی گرم می باشد که پزشک با توجه به صلاح دید خود و وضعیت بیمار دوز مناسب را تجویز می کند.

از جمله نام های تجاری آن می توان به تویکس و پلاگرول و پلاویکس و اسویکس اشاره کرد.

دوز درمانی هر فرد با توجه به علائم بالینی و آزمایشات توسط پزشک معالج تعیین می شود و با از مصرف بی دلیل و بدون تجویز هر دارویی خودداری کرد و تنها کسی که صلاحیت بالینی تجویز دارو را دارد پزشک می باشد.

از دارو های همدسته کلوپیدوگرل می توان به آبسیکسی مب  و اپتی فیباتاید و تیکلوپیدین و تیروفیبان و تیکاگرلور و پراسوگرل اشاره کرد

برای استفاده از خدمات ما نظیر پزشک عمومی و پزشک متخصص و پرستار در منزل به سایت آرین طب مراجعه کنید.

منابع سایت دارو شناسی(https://www.drugs.com/mtm/clopidogrel.html ) و کتاب فارماکولوژی برای پرستاران