چاقی مرضی | علایم و نشانه ها

چاقی مرضی ( Obesity ) زمانی رخ می دهد که شاخص توده بدنی BMI بالا تر از 35 باشد . شاخص BMI معیاری است که برای ارزیابی میزان چربی بدن کاربرد دارد. با استفاده از این معیار ، تناسب اندام و سلامت فرد بر اساس نسبت وزن به قد او مشخص می شود .

البته شاخص توده بدنی یک معیار تمام و کمال و بدون خطا نیست. این شاخص تنها یک دیدگاه کلی در مورد وزن ایده آل بر اساس قد افراد ارائه می کند.

 

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی، پرستاری و زیبایی در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

چاقی یک اختلال متابولیک چربی است که باعث تجمع بیش از حد چربي در بدن می شود . چاقی را نباید تنها با وزن بدن تعریف کرد ، زیرا افراد عضلانی ممکن است با استاندارد های معمول دارای وزن بالاتر از طبیعی باشند بدون اینکه توده چربی در آنها بالا باشد .

 

 

شاخص های چاقی شکمی

1. شاخص اندازه گیري دور كمر : در مردها از 102 سانتي متر به بالا و در زن ها از 88 به بالا غیر طبیعي محسوب مي شود .

2. شاخص نسبت دور كمر به دور باسن : باالتر از 0/9 در زنان و بالاتر از 1 در مردان غیر طبیعي محسوب مي شود .

فرم بدنی

1. گروه اول : افرادی که تمامی بدن آنها ، بالای کمر و پایین کمر به یک نسبت چاق یا لاغر است .

2. گروه دوم : افرادی که هیکل شبیه به سیبی دارند ( چاقی شکمی یا سیبی شکل ) و فقط شکم ، بازو و سینه آنها چاق یا لاغر است .

3. گروه سوم : افرادی که هیکل شیبه به گلابی دارند و باسن و ران آنها چاق یا لاغر است . در افرادی که این نوع چاقی را دارند بیشتر هورمون های زنانه غالب است و این مدل بیشتر در زنان شایع می باشد . در این افراد صورت و گردن ظاهر نرمال دارد ، توده بدن در ناحیه شکم ، ران ، باسن و پا ها شل است . به خاطر وزن سنگین باسن و ران ، ستون فقرات تقریبا هیچ وقت در این افراد صاف نیست .

 

 

تجمع چربي در بدن افراد متفاوت می باشد . در چاقي سیبي شکل چربي بیشتر در بالا تنه و دور  شکم ذخیره می شود و در چاقي گلابي شکل یا محیطي در باسن و ران این تجمع دیده مي شود .

مطالعات نشان داده اند که چاقي سیبي ( شکمي یا احشایي ) با افزایش ریسک بیماری های قلبي و عروقي همراه مي باشد . چربي دور شکم با ترشح هورمون ها و مواد التهابي همین طور با آزاد کردن اسید های چرب به جریان خون در ایجاد بیماری های فوق نقش خواهد داشت .

علل بروز چاقي

1. افزایش سن : یکی از علل بروز چاقی ، افزایش سن مي باشد. با افزایش سن ( حدودا بعد از 40 سالگی ) به دلیل کاهش متابولیسم بدن بعد از این سن متابولیسم ( سوخت و ساز ) بدن در نتیجه میزان کالری لازم روزانه کاهش پیدا مي کند . بیشتر افراد مي گویند میزان غذای دریافتي و همچنین میزان فعالیتشان نسبت به گذشته تغییری نکرده است ، اما افزایش وزن بدن پیدا کرده اند .

بنابراین بعد از سن 40 سالگي جهت ثابت ماندن وزن و چاق نشدن باید میزان غذای مصرفي کاهش و یا میزان فعالیت بدني افزایش پیدا کند.

2. جنس : سرعت متابولیسم پایه در مردان بیش از زنان است و مردان توان عضلاني بیشتری دارند . بنابراین سرعت متابولیسم پایه و در نتیجه میزان کالری لازم برای انجام فعالیت های پایه در مردان بیش از زنان است و بنابراین چاقي در زنان بیش از مردان مي باشد .

3. میزان فعالیت : فعالیت فیزیکي و ورزش نه تنها باعث کاهش اشتها در افراد چاق مي شود بلکه توانایي بدن در سوخت و ساز و مصرف کردن مواد خصوصا چربی ها را افزایش مي دهد . مهم ترین علت بروز چاقي در سال های اخیر کاهش فعالیت فیزیکي بوده است .

4. اختلالات غذایي : خوردن زیاد از هر نوع ماده غذایي مي تواند باعث چاقي گردد. در سال های اخیر در دسترس بودن غذا های پرچرب و آماده به همراه کم شدن فعالیت فیزیکي باعث کاهش کالری مورد نیاز افراد شده و بزرگ ترین عامل رشد ناگهاني محسوب مي شود. عادات بد غذایي در میان اختلالات مختلف تغذیه اي از اهمیت زیادی برخوردار است. به گونه ای که اگر شخص عالوه بر نیاز روزانه اش حتي یک نان سوخاری ( که کالری بسیار کمي دارد ) بخورد بعد از 20 سال 15 کیلوگرم اضافه وزن پیدا مي کند .

5. دارو ها : کورتون و دارو های ضد بارداری مي توانند مستقیما باعث افزایش وزن و جاقی شوند . دارو های ضد افسردگي و ضد اضطراب با ایجاد خواب آلودگي و بي تحرکي سبب کاهش مصرف انرژی و در نتیجه منجر به چاقي مي گردند .

6. عوامل ژنتیکي : بسیاری از عوامل هورموني و عصبي که روی تنظیم وزن طبیعي افراد اثر مي گذارد ، به صورت ژنتیکي تعیین و تنظیم مي شود . مسیری که توسط آن میزان تغذیه و سیری تنظیم مي گردد . اختلالات کوچک در این مسیر ها مشخصا باعث افزایش وزن مي شود . تعداد و اندازه سلول های چربي ، توزیع ناحیه ای چربي و حتي سرعت متابولیسم پایه توسط ژن ها تعیین مي گردد ؛ نقش ژن ها در ایجاد چاقي 70 تا 80 در صد تخمین زده شده است .

عوارض چاقی

بیماران چاق مستعد نا توانایي های فیزیکي ، رواني و اجتماعي هستند. این بیماری بجز مشکلات زیبایي با بیماری های مختلفي همچون دیابت ، فشارخون بالا ، چربي خون ، درد های مفصلي ، مشکلات تنفسي و ایست تنفسی در خواب ، بیماری های تخریبي مفصلي ، افزایش اوره خون و بیماری های ریوی و قلبي عروقي به همراه گزارش هایي از سرطان رحم ، پستان ، روده بزرگ ، کیسه صفرا ، تخمدان ، کولون و پروستات ، سنگ کیسه صفرا ، پرمویي ، نازایي ، اختلال در قاعدگي ، استرس و فراموشي همراه مي باشد .

رژیم های غذایی

اولین قدم برای پیش گرفتن یک زندگی سالم ، توجه به رژیم غذایی است . باید کالری مصرفی را تا می توانید پایین بیاورید ، کمتر از غذا های چرب استفاده کنید. می توانید در صورت امکان با یک پزشک تغذیه مشاوره کنید. ترازوی دیجیتال تهیه کنید و وزن دقیق خود را یادداشت کنید و تصمیم و اراده خود را برای تناسب اندام و وزن ایده آل بنویسید ، هنگامی که چیزی را مکتوب می کنید به آن انرژی می دهید و ماهیت آن را از رویا به هدف تغییر می دهید، در نتیجه ضمیر ناخودآگاه شما هرکاری را  که لازم باشد ، برای رسیدن به هدفتان انجام می دهد.

هر روز خودتان را وزن کنید. با استفاده از انواع رژیم های غذایی کالری کمتری را دریافت کرده و در عین حال ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را تامین خواهید کرد .

برای بدن خود غذا بخورید نه برای شکم و هوس. سعی کنید مواد غذایی را که برای بدنتان مفید هستند ( مانند غذا های خانگی و تازه ، سبزیجات و میوه ) استفاده کنید و از غذا های حاضری و فست و فود پرهیز کنید .

هنگام عصبانیت یا استرس غذا نخورید ، اگر احساسی شما را به غذا خوردن تشویق می کند ، برای آن جایگزین پیدا کنید ، مثلا بنوشید به جای غذا خوردن تلویزیون تماشا کنید ، آب یا… .

ایستاده و سریع غذا نخورید ، بین 15 تا 20 دقیقه زمان لازم است تا احساس سیری از طریق هورمون و گردش خون به مغز شما مخابره شود و شما دست از غذاخوردن بردارید ، وقتی آهسته غذا می خورید در این بازه 15 تا 20 دقیقه غذای اضافی کمتری خواهید خورد .

به میزان کافی آب بنوشید ، آب نه تنها اشتها را کمتر بلکه دفع سموم از بدن را نیز تسهیل می کند .

خواب منظم و کافی داشته باشید ، مطالعات نشان داده است ریتم دریافت و مصرف انرژی در بدن افرادی که خواب منظم و کافی دارند منظم تر بوده و تمایل کمتری برای ذخیره چربی دارند .

به خودتان گرسنگی ندهید ، وقتی گرسنه می مانید نیاز به غذا در سلول های بدن شما افزایش می یابد ، سلول به عنوان کوچک ترین واحد زنده بدن ، بسیار هوشمند بوده و در صورت گرسنه ماندن به محض دریافت غذا برای روز مبادا بخشی از آن را به صورت چربی ذخیره می کند .

برای استفاده از خدمات ما نظیر پزشک عمومی و پزشک متخصص و پرستار در منزل به سایت آرین طب مراجعه کنید.

 

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...