هيدروكلروتيازيد (تیازیدکس، هیتزرا، دیورزید)

هيدروكلروتيازيد

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

فهرست مطالب

هيدروكلروتيازيد () یک داروی دیورتیک است که به عنوان یکی از داروهای استفاده شده در درمان فشار خون بالا شناخته می‌شود. این دارو از طریق کاهش جذب نمک و آب در کلیه‌ها، منجر به افزایش دفع آب و نمک از بدن می‌شود که منجر به کاهش حجم مایعات بدن و فشار خون می‌شود. هیدروکلروتیازید به طور گسترده در درمان فشار خون بالا (فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه)، تشنج‌های قلبی، و کاهش خطر سکته قلبی و عروقی استفاده می‌شود. این دارو در اشکال مختلفی از قرص معمولی تا قرص آلودگی مدیریت می‌شود و در نواحی مختلف دنیا توسط شرکت‌های دارویی مختلف تولید می‌شود. اما همچنین باید به عوارض جانبی آن، از جمله افزایش احتمال اختلالات الکترولیتی و سایر عوارض مرتبط توجه شود که نیاز به نظارت دقیق پزشکی دارند.

 

هیدروکلروتیازید چیست؟

هیدروکلروتیازید یک داروی دیورتیک است که برای مدیریت فشار خون بالا (فشار خون اساسی)، تسکین ادم (احتباس مایعات) و کنترل برخی اختلالات کلیوی استفاده می‌شود. این دارو با افزایش دفع ادرار از طریق کلیه‌ها، به کاهش حجم مایعات در بدن کمک می‌کند و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد. هیدروکلروتیازید نیز می‌تواند در کنترل برخی اختلالات مرتبط با کلیه‌ها و سیستم ادراری مؤثر باشد.

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی و پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸
آرین طب ارائه ارائه‌دهنده انواع خدمات پزشکی از جمله پزشک متخصص در منزل (قلب، ریه، داخلی و…) و انواع خدمات پرستاری و تزریقات در منزل

 

مکانیسم اثر هیدروکلروتیازید

هيدروكلروتيازيد یکی از داروهای دیورتیک است که به عنوان یک دیورتیک تیازیدی شناخته می‌شود. این داروها مکانیسم‌های انتقال سدیم و کلرید را در سلول‌های لوله پیچیده دیستال مهار کرده و به دفع بیشتر سدیم و مایعات از کلیه کمک می‌کنند. اثر این داروها دو ساعت پس از مصرف خوراکی آغاز شده و در ۴ ساعت به بیشترین حد خود می‌رسند.

 

هيدروكلروتيازيد

 

فارماکوکینتیک هیدروکلروتیازید

جذب هیدروکلروتیازید پس از مصرف خوراکی نسبتاً سریع است، این دارو به صورت تغییرناپذیر و تقریباً به طور کامل از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه عمر هیدروکلروتیازید در حدود 6.5 تا 14 ساعت است و اثر مدری آن پس از 2 ساعت شروع می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر دارو 4 ساعت و طول اثر آن 6 تا 12 ساعت است. اثر کاهنده فشار خون این دارو پس از 3 تا 4 روز ممکن است ظاهر شود، اما برای رسیدن به اثر مطلوب ممکن است تا 3 تا 4 هفته زمان لازم باشد.

 

کاربردهای درمانی قرص هیدروکلروتیازید

مدیریت فشار خون بالا: هیدروکلروتیازید به عنوان یکی از روش‌های اولیه در مدیریت فشار خون بالا استفاده می‌شود. این دارو با مهار بازجذب نمک و آب در کلیه‌ها، باعث دفع بیشتر آب و کاهش حجم خون می‌شود. این اثر منجر به کاهش فشار خون و کاهش خطر عوارض مرتبط با فشار خون بالا می‌شود. هیدروکلروتیازید اغلب به عنوان درمان اولیه فشار خون یا به ترکیب با دیگر داروهای ضد فشار خون تجویز می‌شود.

مدیریت ادم (احتباس مایعات): این دارو همچنین موثر در درمان ادم است که نشان‌دهنده تجمع غیرطبیعی مایع در بافت‌ها است. با افزایش حجم ادرار، هیدروکلروتیازید به دفع مایعات اضافی از بدن کمک می‌کند. شرایطی مانند نارسایی قلبی، سیروز کبدی و اختلالات کلیوی می‌توانند باعث احتباس مایعات در بدن شوند و در این موارد، هیدروکلروتیازید ممکن است تجویز شود.

اختلالات کلیوی: هيدروكلروتيازيد می‌تواند برخی از اختلالات کلیوی مانند دیابت بی‌مزه نفروژنیک و سنگ‌های کلیه حاوی کلسیم را کنترل کند. این دارو با کاهش دفع کلسیم در ادرار، از تشکیل سنگ‌های کلیه جلوگیری می‌کند. همچنین، با افزایش برون‌ده ادرار، ممکن است در درمان دیابت بی‌مزه نفروژنیک مؤثر باشد، که به تشنگی بیش‌ازحد و تولید ادرار فراوان همراه است.

 

مقدار و نحوه مصرف قرص هیدروکلروتیازید

قبل از شروع مصرف قرص هیدروکلروتیازید (Hydrochlorothiazide)، بروشور داخل بسته را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی را درباره این دارو به دست آورید و از عوارض جانبی احتمالی آن آگاه شوید. همچنین، در صورت داشتن هرگونه سؤال یا ابهام، با پزشک خود مشورت نمایید.

دوز و مقدار مصرف قرص هیدروکلروتیازید بسته به شرایط فردی هر فرد متفاوت است؛ بنابراین، از دارو به همان شیوه‌ای که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید.

در صورت فراموش کردن یک دوز، بلافاصله آن را مصرف کنید و در صورت نیاز به دوز بعدی، آن را بر اساس زمانبندی مشخص ادامه دهید.

هرگز قرص هیدروکلروتیازید را بدون مشورت پزشک خود قطع نکنید، حتی اگر علائم بهبودی داشته باشید، زیرا فشارخون بالا معمولاً بدون علامت است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای فشارخون داشته باشید.

تلاش کنید قرص هیدروکلروتیازید را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید و در صورت بروز ناراحتی گوارشی، آن را با غذا یا شیر مصرف کنید.

به دلیل اینکه قرص هیدروکلروتیازید ادرار آور است، سعی کنید در صبح آن را مصرف کنید یا در صورت تجویز بیش از یک دوز در روز، حداقل چهار ساعت قبل از خواب آن را مصرف نمایید.

ممکن است پزشک مکمل پتاسیم برای شما تجویز کند یا به شما توصیه کند که از غذاهای غنی از پتاسیم استفاده کنید.

به راهنمایی‌های پزشک در مورد رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی توجه کنید و بدون مشورت با پزشک رژیم غذایی خود را تغییر ندهید، به خصوص در صورتی که مکمل پتاسیم مصرف می‌کنید یا داروهایی مصرف می‌کنید که مانع از دست رفتن پتاسیم می‌شوند.

مراجعه منظم به پزشک شما ضروری است زیرا طی مصرف قرص هيدروكلروتيازيد، ممکن است نیاز به آزمایش‌های پزشکی داشته باشید و فشارخون شما نیز باید به طور دوره‌ای بررسی شود تا پزشک بتواند بهترین تصمیمات را برای شما اتخاذ کند.

 

نحوه عملکرد هيدروكلروتيازيد و موارد مصرف

هيدروكلروتيازيد از دسته دارو های دیورتیک های تیازیدی می باشد از دیگر دارو های این دسته می توان به کلرو تیازید ، بنزو تیازید ، سیکلو تیازید و پلی تیازید اشاره کرد.

این دارو و همدسته های آن از باز جذب کلر و سدیم در لوله های ابتدایی دیستال کلیه جلوگیری به عمل می آورد ؛ اثر این دارو ها در جلوگیری از باز جذب سدیم از لوله های ابتدایی به اثبات رسیده است ولی از نظر بالینی حائز اهمیت نیست چون کلر و سدیم جذب نشده از لوله انتهائی قسمت ضخیم شاخه صعودی هنله مجدد جذب می شود .

هيدروكلروتيازيد علاوه بر وقفه در جذب مجدد کلر و سدیم موجب افزایش جذب مجدد کلسیم در لوله انتهایی می شوند و به طور کلی اثر تیازید ها شامل دفع کلر و سدیم و کاهش دفع در کلسیم است .

دفع پتاسیم در ۳۰ تا ۵۰ درصد بیماران مصرف کننده تیازید به وجود می آید . دفع پتاسیم در بیماران تحت درمان با دیژینال ( مانند دیگوکسین و دیژیتوکسین ) خطراتی به همراه دارد چون موجب بی نظمی های قلبی ( آریتمی قلبی ) شدید می شود .

در ۴۰ درصد از بیماران مصرف کننده تیازید ها افزایش غلظت سرمی اسید اوریک به وجود می آید .

کاربرد های بالینی آن شامل مصرف در بیماران دچار هیپرتانسیون ( افزایش فشارخون ) و نارسایی احتقانی قلب ( CHF ) است ؛ این دارو با افزایش دفع آب و نمک از فضای بین سلولی و کاهش حجم مایعات در گردش موجب بهبودی در بیماری های فوق می شود ، البته مصرف طولانی مدت این دارو موجب اتساع عضله صاف در عروق می شود .

یکی دیگر از استفاده های آن در زمانی است که یک اثر دیورتیک ملایم و مداوم مورد نظر باشد مانند سیروز هپاتیک و اختلالات مختلف کلیوی .

استفاده متفرقه این داروها عبارتند از : هیپرکلسی اوری ( میزان کلسیم بالا در ادرار ) با علت ناشناخته و دیابت بی مزه نفروژنیک .

کاربرد این دارو در بیماران مبتلا به دیابت بی مزه نفروژنیک مقاوم به ADH ( هورمون ضد ادراری ) موجب کاهش پلی اوری ( پر ادراری ) و تشنگی مفرط در آنها می شود ؛ مکانیزم احتمالی این دارو در این درمان کاهش حجم پلاسما و کاهش تصفیه کلیوی و سرانجام افزایش جذب مجدد کلر و سدیم در لوله های ابتدائی در کلیه است .

اثر این دارو بر روی فشار خون بعد از 3 الی 4 روز ممکن است بروز پیدا کند ولی برای رسیدن به پیامد مطلوب بر روی فشار خون 3 الی 4 هفته فرصت نیاز می باشد .

 

هيدروكلروتيازيد

 

هیدروکلروتیازید در بارداری

در دوران بارداری، هيدروكلروتيازيد به دسته‌ی B طبقه‌بندی دارویی تعلق دارد، به این معنی که اطلاعات انسانی کافی برای بررسی اثرات منفی آن وجود نداشته و مطالعات حیوانی نیز شواهد واضحی از آسیب جنینی نشان نداده‌اند. با این حال، استفاده از هیدروکلروتیازید در دوران بارداری باید با احتیاط انجام شود، زیرا مصرف این دارو ممکن است خطرات بالقوه‌ای برای جنین در حال رشد داشته باشد. استفاده از هیدروکلروتیازید در این دوران تنها زمانی توصیه می‌شود که مزایای آن بر معایب و عوارض احتمالی‌اش برای مادر و جنین غلبه کند. بنابراین، پیش از استفاده از این دارو در دوران بارداری، مهم است که در مورد مزایا و خطرات آن با پزشک خود مشورت کنید.

هیدروکلروتیازید در شیردهی

در دوران شیردهی، مصرف هیدروکلروتیازید با دوز ۵۰ میلی‌گرم یا کمتر به عنوان ایمن در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که مصرف مقادیر بیشتر این دارو منجر به افزایش دفع ادراری مایعات می‌شود که ممکن است تاثیراتی بر روی شیردهی داشته باشد، از جمله کاهش تولید شیر.

 

قرص هیدروکلروتیازید برای لاغری

قرص هيدروكلروتيازيد در اصل به عنوان یک داروی کاهش وزن تجویز نمی‌شود، بلکه کاربردهای اصلی درمانی آن حول درمان فشار خون بالا، ادم (احتباس مایعات) و برخی اختلالات کلیوی است. اگرچه ممکن است برخی افراد به دنبال مصرف این دارو کاهش اشتها را تجربه کنند، اثرات مرتبط با کاهش وزن این دارو به خواص ادرارآور آن مربوط می‌شود. این دارو باعث افزایش تولید ادرار و کاهش بازجذب سدیم و آب در کلیه‌ها شده که این اثر منجر به کاهش حجم خون و متعاقب آن کاهش وزن بدن می‌شود. در نتیجه وزن کاهش یافته به از دست دادن مایعات نسبت داده می‌شود. اگر به طور خاص به دنبال مداخلات کاهش وزن هستید، توصیه می‌شود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. او می‌تواند در مورد استراتژی‌های موثر متناسب با نیازهای خاص، شما راهنمایی کند. همچنین اگر بیماری همراهی مانند فشار خون داشته باشید، متخصص تغذیه می‌تواند شما را در مورد خوراکی‌های‌ مناسب برای کنترل فشار خون راهنمایی کند.

 

عوارض جانبی قرص هیدروکلروتیازید

داروی هيدروكلروتيازيد ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، بنابراین در صورت بروز عوارض جدی، به پزشک خود اطلاع دهید و می‌توانید از مشاوره دارویی در آرین طب برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید. برخی از عوارض جانبی رایج این دارو شامل گرفتگی، تکرر ادرار، سردرد، ازدست‌دادن اشتها، کاهش علاقه به رابطه جنسی، مشکلات مدفوعی، ریزش مو یا نازک شدن مو، ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ، افزایش حساسیت پوست به نور خورشید و غیره هستند. در صورت بروز عوارض زیر، باید به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید: درد کمر، پا یا معده، مدفوع سیاه و قیری رنگ، خونریزی لثه، نفخ، تاول، خون در ادرار یا مدفوع، آبی شدن لب‌ها و ناخن‌ها، تاری دید، احساس سوزش، خارش یا بی‌حسی، درد یا سفتی قفسه سینه، لرز، ادرار کدر، عرق سرد، گیجی، یبوست، سرفه خونی، ترک روی پوست، مشکل در بلع، خشکی دهان، ضربان قلب نامنظم، تب، بوی نفس میوه مانند، تورم عمومی بدن، افزایش گرسنگی، حالت تهوع و استفراغ، خونریزی بینی، گلودرد و افزایش وزن.

 

تداخلات دارویی هیدروکلروتیازید

تداخلات عمومی:

 • اتصال به رزین یا پلیمر تبادل آنیونی
 • عامل ضد فشار خون
 • تشدید اثرات آنتی اوریکوزوریک
 • کاهش پرفیوژن یا عملکرد کلیوی
 • تشدید هایپرکلسمی
 • تشدید هایپرگلیسمی
 • تشدید هیپوکالمی
 • تشدید هیپوناترمی
 • تشدید حساسیت به نور

تداخلات رده X (پرهیز):

 • آمینولوولینیک اسید (سیستمیک)، برومپریدول، دوفتیلید، فکسینیدازول، لووسولپیرید، پرومازین

کاهش اثرات داروها توسط هیدروکلروتیازید:

 • داروهای ضد دیابت، متنامین

کم شدن اثرات هیدروکلروتیازید توسط داروها:

 • آمفتامین‌ها، بنازپریل، عوامل کمپلکس ساز اسیدهای صفراوی، بریگاتینیب، برومپریدول، دکس متیل‌فنیدات، گیاهان (با خاصیت افزاینده فشارخون)، متیل‌فنیدات، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، آگونیست های اپیوئید، یوهیمبین

افزایش اثرات داروها توسط هيدروكلروتيازيد:

 • آجمالین، آلوپورینول، آمیفوستین، آمینولوولینیک اسید (موضعی و سیستمیک)، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، داروهای ضد سایکوز (نسل دوم [آتیپیکال])، بنازپریل، برومپریدول، نمک‌های کلسیم، کاربامازپین، گلیکوزید های قلبی، سیکلوفسفامید، دیازوکسید، دی‌کلروفنامید، دوفتیلید، دولوکستین، فکسینیدازول، داروهای کاهنده فشارخون، ایوابرادین، فرآورده‌های حاوی لوودوپا، لووسولپیرید، لیتیم، مکامیلامین، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، دی، ای، کا، فولات و آهن)، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، ای و بدون آهن)، داروهای مسدود کننده عصبی – عضلانی (غیر دپلاریزان)، نیتروپروسید، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، اکس‌کاربازپین، فولکودین، پورفیمر، پرومازین، سدیم فسفات‌ها، توپیرامات، تورمیفن، والزارتان، ورتپورفین، آنالوگ‌های ویتامین دی

زیاد شدن اثرات هیدروکلروتیازید توسط داروها:

 • الکل (اتیل)، آلفوزوسین، داروهای آنتی کولینرژیک، باربیتورات ها، بنپریدول، آگونیست های بتا-2، بریگاتینیب، بریمونیدین (موضعی)، کورتیکواستروئیدها (استنشاق دهانی و سیستمیک)، دکس کتوپروفن، دیاسرین، دیازوکسید، گیاهان (با خاصیت کاهنده فشارخون)، ایپراگلیفلوزین، شیرین‌بیان، لورمتازپام، مولسی‌دومین، مولتی ویتامین/ فلورید (حاوی ویتامین‌های آ، دی و ای)، نفتوپیدیل، نیسرگولین، نیکوراندیل، اوبینوتوزومب، آگونیست های اپیوئید، پنتوکسی فیلین، مهارکننده‌های فسفودی استراز 5، آنالوگ‌های پروستاسیکلین، کیناگولید، ربوکستین، مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین، والزارتان

تداخل با غذا:

 • هیچ مواردی ذکر نشده است.

 

هيدروكلروتيازيد

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی و پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸
آرین طب ارائه ارائه‌دهنده انواع خدمات پزشکی از جمله پزشک متخصص در منزل (قلب، ریه، داخلی و…) و انواع خدمات پرستاری و تزریقات در منزل

 

موارد احتیاط پیش از مصرف هیدروکلروتیازید

 • اگر به هیدروکلروتیازید یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • با پزشک به اشتراک بگذارید که از چه داروها، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی استفاده می‌کنید یا قصد مصرف آن‌ها را دارید.
 • اگر به بیماری کلیوی مبتلا هستید، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. ممکن است پزشک به شما بگوید که این دارو را مصرف نکنید.
 • در مورد سابقه ابتلا به دیابت، آسم، نقرس، لوپوس،‌ کلسترول بالا یا بیماری کبدی با پزشک صحبت کنید.
 • همیشه از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید. چون هيدروكلروتيازيد ممکن است پوست شما را به نور خورشید حساس کند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان پوست را افزایش دهد. پزشک در حین مصرف این دارو، پوست شما را از نظر ابتلا به سرطان بررسی می‌کند. در صورت مشاهده هرگونه تغییر غیر عادی در پوست خود با پزشک تماس بگیرید.
 • در هنگامی که به سرعت از جای خود بلند می‌شوید، ممکن است به دلیل مصرف هیدرو‌کلروتیازید دچار سرگیجه، سبکی سر و غش شوید. اولین باری که شروع به مصرف این دارو می‌کنید، احتمال بروز این مشکل بیشتر است. توصیه می‌شود به آرامی از رختخواب بلند شوید و از رانندگی کردن یا انجام کاری که به هوشیاری نیاز دارد بپرهیزید.
 • این دارو ممکن است سطح پتاسیم خون را کاهش دهد. با پزشک در مورد مصرف غذاهای حاوی پتاسیم (مانند موز و آب پرتقال) یا استفاده از مکمل صحبت کنید.
 • قبل از جراحی، فهرست تمام داروها، مکمل‌ها و محصولات گیاهی مصرفی خود را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.
 • قبل از انجام هر گونه آزمایش، به پزشک و پرسنل آزمایشگاه بگویید که هیدرو‌کلروتیازید مصرف می‌کنید.

 

هشدار های مصرف هیدروکلروتیازید

 • این دارو باید با احتیاط فراوان در صورت وجود بی‌ادراری یا نارسایی کلیه و نوزادان مبتلا به یرقان مصرف شود.
 • اندازه‌گیری فشار خون در طول درمان با این دارو در فواصل منظم ضروری است.
 • این دارو زیادی فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید، از این رو مصرف این دارو ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
 • اثر کاهنده فشار خون این دارو پس از ۴–۳ روز ممکن است ظاهر شود، ولی برای رسیدن به اثر مطلوب ممکن است تا ۴–۳ هفته زمان لازم باشد.
 • احتمال بروز کمی پتاسیم خون وجود دارد؛ بنابراین ممکن است مصرف پتاسیم اضافی در رژیم غذایی لازم باشد، بدون مشورت پزشک، رژیم غذایی نباید تغییر یابد.
 • از مصرف سایر داروها، به خصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخهٔ پزشک ندارند باید خودداری شود.
 • در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً نوبت مصرف بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.

 

توصیه هایی برای مصرف هیدروکلروتیازید

 • قبل از شروع مصرف این دارو، سوابق پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اعلام کنید، به ویژه در مواردی مانند دیابت، نقرس، بیماری کلیوی، بیماری کبد، لوپوس، و سرطان پوست.
 • مصرف این دارو ممکن است شما را به آفتاب حساس‌تر کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد، به خصوص اگر برای مدت طولانی مصرف شود. زمان خود را در آفتاب محدود کنید، از اتاق‌های برنزه کننده و لامپ‌های آفتابی پرهیز کنید، در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب‌سوختگی، تاول‌های پوستی/قرمزی یا مشاهده خال‌های جدید یا تغییر یافته/ضایعات پوستی را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف این دارو ممکن است سطح پتاسیم شما را کاهش دهد. از پزشک خود در مورد غذاهای حاوی پتاسیم مانند موز و آب پرتقال سوال کنید و ممکن است پزشک شما به شما مکمل پتاسیم تجویز کند.
 • اگر دیابت دارید، هیدروکلروتیازید ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد. قند خون خود را به طور منظم طبق دستور پزشک چک کنید و ممکن است پزشک شما نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.
 • تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می‌تواند خطر کم‌آبی بدن را افزایش دهد. اسهال یا استفراغ طولانی‌مدت را به پزشک خود گزارش دهید و برای جلوگیری از کم‌آبی بدن، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

 

در آخر…

هیدروکلروتیازید با کاهش جذب نمک و آب در کلیه‌ها، منجر به افزایش دفع آب و نمک از بدن می‌شود که در نتیجه، حجم مایعات بدن کاهش می‌یابد و فشار خون کنترل می‌شود. این نتیجه می‌تواند بهبودی در شرایط فشار خون بالا و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را نشان دهد. اما این دارو نیز همراه با عوارض جانبی احتمالی است که نیاز به مراقبت و نظارت پزشکی دارد.

 

سوالات متداول

هیدروکلروتیازید برای چیه؟

هیدروکلروتیازید یک نوع دیورتیک (داروهای مدری) است که برای درمان فشارخون بالا (فشار خون اولیه) و کنترل تخلیه‌ی مایعات از بدن استفاده می‌شود. این دارو با کاهش میزان نمک و آب در بدن، باعث کاهش حجم مایعات در عروق و کاهش فشار خون می‌شود.

 

هیدروکلروتیازید چه عوارضی دارد؟

هیدروکلروتیازید ممکن است عوارض جانبی متنوعی داشته باشد، از جمله گرفتگی، تکرار ادرار، سردرد، کاهش اشتها، کاهش علاقه به رابطه جنسی، مشکلات معده‌ای، ریزش مو یا نازک شدن مو، افزایش حساسیت پوست به نور خورشید، ضعف، و آفتاب‌سوختگی شدید. در موارد جدی‌تر ممکن است شامل درد شدید در مناطق مختلف بدن، خونریزی، تورم عمومی بدن، تغییرات در دید، اختلالات قلبی، و تغییرات وزن باشد. در صورت تجربه هرگونه علائم ناخوشایند، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

هيدروكلروتيازيد

 

اشکال دارویی هیدروکلروتیازید

داروهای شیمیایی و گیاهی در بازار در اشکال مختلفی تولید می‌شوند، از جمله قرص، کپسول، سرم، پماد، محلول تزریقی، شربت و…، که پزشک بر اساس وضعیت جسمانی، سوابق پزشکی و سن بیمار، نوع مناسب دارو را تجویز می‌کند. اشکال دارویی هیدروکلروتیازید شامل قرص‌های معمولی با دوزهای 12.5، 25 و 50 میلی‌گرم می‌باشد. پزشک با در نظر گرفتن وضعیت بیمار و نوع بیماری، دوز مناسب این دارو را تجویز می‌کند تا کمترین عوارض جانبی و بیشترین سود ممکن را برای بیمار به ارمغان آورد.

 

اسامی تجاری موجود در ایران

 • قرص هیدروکلروتیازید ابوریحان 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید ابوریحان 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید ایران دارو 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید ایران دارو 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید آفاشیمی 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید آفاشیمی 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید تولید دارو 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید تولید دارو 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید تهران دارو 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید تهران دارو 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید کارن 50 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید داروپخش 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید دی پی 50 میلی گرم
 • قرص دیورزید 25 میلی گرم
 • قرص دیورزید 50 میلی گرم
 • قرص هیتزرا 12.5 میلی گرم
 • قرص هیتزرا 25 میلی گرم
 • قرص هیدروکلروتیازید فاتک 50 میلی گرم
 • قرص مدرا 50 میلی گرم
 • قرص تیازیدکس 25 میلی گرم
 • قرص تیازیدکس 50 میلی گرم

 

دارو های هم گروه هیدروکلروتیازید

 • کلروتیازید

 

خدمات ما:

 

شما می‌توانید در آرین طب خدمات پزشکی و پرستاری در منزل دریافت کنید.

برخی از خدمات ما شامل ویزیت پزشک متخصص در منزل، سونوگرافی در منزل، رادیولوژی در منزل، طب سوزنی در منزل، مشاوره روانشاسی و تغذیه در منزل است.

برای مشاهده همه سرویس های ما به صفحه خدمات مراجعه کنید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...

آخرین مقالات

ویزیت پزشک در منزل امیرآباد

ویزیت پزشک در منزل امیرآباد، یکی از خدمات پزشکی است که با هدف ارتقاء کیفیت زندگی و بهبود دسترسی به خدمات درمانی برای ساکنان این منطقه ارائه می‌شود. این خدمت، امکانات لازم برای معاینه و درمان بیماران را در محیط آرام و راحت خانه فراهم می‌کند، به طوری که نیازی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل جردن

ویزیت پزشک در منزل جردن

ویزیت پزشک در منزل جردن به بیماران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به خروج از خانه و تحمل مشکلاتی نظیر ترافیک، صف‌های طولانی و محیط‌های پرازدحام بیمارستان‌ها، از خدمات پزشکی بهره‌مند شوند. این نوع خدمات پزشکی شامل مشاوره‌های تخصصی، ویزیت عمومی، معاینات فیزیکی، تجویز دارو و پیگیری‌های درمانی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل ظفر

ویزیت پزشک در منزل ظفر

در دنیای پرشتاب امروز، خدمات پزشکی نیز به منظور راحتی بیشتر بیماران و افزایش دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، تغییرات چشمگیری داشته‌اند. یکی از این تغییرات قابل توجه، ارائه خدمات ویزیت پزشک در منزل است. ویزیت پزشک در منزل ظفر یکی از این خدمات است که توسط برخی از مراکز درمانی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل لویزان

ویزیت پزشک در منزل لویزان

ویزیت پزشک در منزل لویزان، شامل حضور متخصصان مجرب و حرفه‌ای از رشته‌های مختلف پزشکی مانند داخلی، ارتوپدی، پوست، جراحی عمومی و گوش و حلق و بینی است که با تجهیزات لازم به خانه بیمار می‌آیند. این خدمات برای افرادی که به علت بیماری‌های مزمن، مشکلات حرکتی، سن بالا یا

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل اقدسیه

ویزیت پزشک در منزل اقدسیه

ویزیت پزشک در منزل در اقدسیه برای افرادی که به دلایل مختلف نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند، اما قادر به مراجعه به مطب یا بیمارستان نیستند، یک گزینه بسیار مناسب و راحت است. این خدمات به ویژه برای افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی، مشکلات حرکتی یا نیاز به مراقبت‌های

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه

ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه

ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه، به عنوان یکی از خدمات پزشکی مدرن و ضروری، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. این خدمت به بیماران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ترک خانه و مواجهه با مشکلاتی نظیر ترافیک، آلودگی هوا و انتظار طولانی در مطب‌ها، از خدمات تخصصی پزشکی

بیشتر بخوانید »

خدمات ما

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

وبلاگ‌های مشابه

وبلاگ‌های رندوم

قرص دی سیکلومین

دی سیکلومین (ایپی سیکلومین، سیکلومین) | موارد مصرف، عوارض و تداخلات

درمان مشکلات گوارشی از جمله چالش‌های پرکاربرد در زندگی روزمره است که بر اثر عوامل مختلفی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر، کولیک نوزادی و درد قاعدگی، برای بسیاری از افراد مزاحمت ایجاد می‌کند. دی سیکلومین یکی از داروهایی است که برای مدیریت این نوع مشکلات مورداستفاده قرار می‌گیرد. این مقاله به

بیشتر بخوانید »
هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) یکی از داروهایی است که در زمینه پزشکی و درمانی به کار می‌رود و از خانواده کورتیکواستروئیدها به‌شمار می‌آید. این دارو از مکانیسم‌های مختلف در بدن برای کنترل التهاب، حساسیت و برخی بیماری‌های دیگر استفاده می‌کند. با توجه به توانایی هیدروکورتیزون در کنترل و تسکین التهاب‌ها و سایر

بیشتر بخوانید »
آویشن

آویشن (شربت)

آویشن، (thyme) یک گیاه دارویی است که به عنوان یک راهکار پیشگیری از سرماخوردگی و عفونت‌های تنفسی به کار می‌رود. این گیاه دارای طبع آویشن گرم و خشک است و در افزودن طعم به برخی از مواد غذایی مانند پنیر، ماست، سیب زمینی، لوبیا سبز و نخود سبز نیز مورد

بیشتر بخوانید »

دسته‌ها