Asthma

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

آسم (Asthma) که به آن آسم برونش نیز می گویند، بیماری است که ریه های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. یک بیماری مزمن (مداوم) است، به این معنی که از بین نمی رود و نیاز به مدیریت پزشکی مداوم دارد.

آسم در حال حاضر بیش از 25 میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار داده است. این تعداد شامل بیش از 5 میلیون کودک است. در صورت عدم درمان، آسم می تواند تهدید کننده زندگی باشد. برای درمان این بیماری با متخصصان ریه ما در ارتباط باشید.

 

حمله آسم چیست؟

وقتی به طور طبیعی نفس می‌کشید، ماهیچه‌های اطراف راه‌های هوایی شل می‌شوند و به هوا اجازه می‌دهند به راحتی و بی‌صدا حرکت کند. در طول حمله آسم، سه چیز ممکن است رخ دهد:

برونکواسپاسم: ماهیچه های اطراف راه های هوایی منقبض می شوند (سفت می شوند). هنگامی که آنها سفت می شوند، راه های هوایی شما را باریک می کند. هوا نمی تواند آزادانه از طریق راه های هوایی منقبض جریان یابد.

التهاب: پوشش مجاری تنفسی شما متورم می شود. مجاری تنفسی متورم اجازه نمی دهد هوای زیادی به ریه های شما وارد یا خارج شود.

تولید مخاط: در طول حمله، بدن شما مخاط بیشتری تولید می کند. این مخاط غلیظ راه های هوایی را مسدود می کند.

هنگامی که راه‌های هوایی شما سفت‌تر می‌شود، صدایی به نام خس خس هنگام نفس کشیدن تولید می‌کنید.

آسم دلایل متعددی دارد:

آلرژیک: آلرژی برخی افراد می تواند باعث حمله آسم شود. آلرژن ها شامل مواردی مانند کپک ها، گرده ها و شوره حیوانات خانگی هستند.

غیر آلرژیک: عوامل خارجی می توانند باعث تشدید این بیماری شوند. ورزش، استرس، بیماری و آب و هوا ممکن است باعث شعله ور شود.

علاوه بر این، چند نوع دیگر وجود دارد:

آسم ناشی از ورزش: این نوع با ورزش ایجاد می شود و برونکواسپاسم ناشی از ورزش نیز نامیده می شود.

آسم شغلی: این نوع آسم در درجه اول برای افرادی اتفاق می افتد که در اطراف مواد تحریک کننده کار می کنند.

 

چه کسانی ممکن است به آسم مبتلا شوند؟

هر فردی در هر سنی ممکن است به آسم مبتلا شود. افراد مبتلا به آلرژی یا افرادی که در معرض دود تنباکو قرار دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این شامل دود دست دوم (قرار گرفتن در معرض شخص دیگری که سیگار می‌کشد) و دود دست سوم (قرار گرفتن در معرض لباس یا سطوح در مکان‌هایی که برخی سیگار کشیده‌اند) می‌شود.

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی، پرستاری و زیبایی در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

چه چیزی باعث آسم می‌شود؟

آلرژی: داشتن آلرژی می تواند خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد.

عوامل محیطی: افراد پس از قرار گرفتن در معرض چیزهایی که مجاری تنفسی را تحریک می کنند، ممکن است به آسم مبتلا شوند. این مواد شامل آلرژن ها، سموم، بخارات و دود دست دوم یا دست دوم است. اینها به ویژه برای نوزادان و کودکان خردسالی که سیستم ایمنی آنها به پایان نرسیده است مضر باشد.

ژنتیک: اگر خانواده شما سابقه آسم یا بیماری های آلرژیک داشته باشد، خطر ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است.

عفونت‌های تنفسی: برخی عفونت‌های تنفسی، مانند ویروس سنسیشیال تنفسی می‌توانند به ریه‌های در حال رشد کودکان آسیب بزنند.

 

محرک‌های رایج حمله آسم چیست؟

در صورت تماس با موادی که شما را تحریک می کند، ممکن است دچار حمله آسم شوید.

برای برخی از افراد، یک محرک می تواند فوراً باعث حمله شود. برای افراد دیگر ، حمله ممکن است ساعت ها یا روزها بعد شروع شود.

محرک ها می توانند برای هر فردی متفاوت باشند. اما برخی از محرک های رایج عبارتند از:

آلودگی هوا: بسیاری از چیزهای بیرون می توانند باعث حمله آسم شوند. آلودگی هوا شامل آلاینده های کارخانه ها، اگزوز خودروها، دود آتش سوزی و غیره است.

کنه های گرد و غبار: شما نمی توانید این حشرات را ببینید، اما آنها در خانه های ما هستند. اگر آلرژی به کنه گرد و غبار دارید، می تواند باعث حمله آسم شود.

ورزش: برای برخی افراد، ورزش می تواند باعث حمله شود.

کپک: مکان های مرطوب می توانند باعث ایجاد کپک شوند که در صورت ابتلا به این بیماری می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. برای حمله حتی لازم نیست به کپک حساسیت داشته باشید.

آفات: سوسک ها، موش ها و سایر آفات خانگی می توانند باعث حملات آسم شوند.

حیوانات خانگی: حیوانات خانگی شما می توانند باعث حملات آسم شوند. اگر به شوره حیوانات خانگی (پوست های خشک شده (حساسیت دارید، تنفس در شوره می تواند راه های هوایی شما را تحریک کند.

دود تنباکو: اگر شما یا فردی در خانه شما سیگار می کشد، خطر ابتلا به آسم در شما بیشتر است. هرگز نباید در مکان های بسته مانند ماشین یا خانه سیگار بکشید و بهترین راه حل ترک سیگار است.

 

علائم و نشانه‌های آسم چیست؟

افراد مبتلا به آسم معمولا علائم واضحی دارند. این علائم و نشانه ها شبیه بسیاری از عفونت های تنفسی است:

سفتی قفسه سینه، درد یا فشار.

سرفه (به خصوص در شب).

تنگی نفس.

خس خس سینه.

 

عوارض آسم چیست؟

عوارض این بیماری معمولاً به شرح زیر هستند:

 • ظهور علائم و نشانه‌هایی که در طول خواب، فعالیت‌های روزمره و کار تداخل ایجاد می‌کنند.
 • باریک شدن دائمی لوله‌های برونش، که هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کنند و این امر بر ظرفیت تنفسی شخص تأثیر می‌گذارد.
 • نیاز به ویزیت‌های اورژانسی و احتمال بستری شدن در بیمارستان به دلیل حملات شدید آن.
 • عوارض جانبی ناشی از مصرف طولانی‌مدت برخی از داروها که برای درمان آسم شدید استفاده می‌شوند.

مسلماً یک برنامه درمانی مناسب می‌تواند به کنترل مراحل بیماری آسم کمک کرده و از وقوع عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت آن جلوگیری نماید.

 

روش‌های درمان آسم

شما دسترسی به گزینه‌های بسیاری برای کنترل علائم آسم دارید و پزشک ممکن است از داروهای مختلف برای مدیریت بیماری شما استفاده کند. این گزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • درمان حملات آسم با برونکودیلاتورها:

این داروها عضلات اطراف مجاری هوایی را شل می‌کنند، که باعث می‌شود این مجاری بهترین حرکت را داشته باشند. این داروی آسم همچنین به حرکت مخاط از طریق مجاری هوایی کمک می‌کند و برای کنترل علاییم آسم متناوب و مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 • درمان بیماری آسم با داروهای ضدالتهاب:

این داروها به کاهش تورم و تولید مخاط در مجاری تنفسی کمک می‌کنند و ورود و خروج هوا به ریه‌ها را آسان‌تر می‌سازند. پزشک ممکن است این داروها را به ‌صورت روزانه برای کنترل یا پیشگیری از علائم آسم تجویز کند.

 

 • درمان‌های بیولوژیک آسم:

این درمان‌ها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که علائم آسم به درمان‌های معمول و حتی دوزهای بالای دارو یا استفاده صحیح از دستگاه‌های استنشاقی پاسخ ندهد.

شما می‌توانید داروهای آسم را با استفاده از دستگاه‌های استنشاقی با دوز مناسب یا نبولایزر تنفس کنید. همچنین، پزشک ممکن است داروهای خوراکی برای شما تجویز کند.

 

انواع اسپری آسم، داروی آسم و توضیحات آن‌ها

 • اسپری سالبوتامول:

اسپری سالبوتامول، که به عنوان مشهورترین و باستانی‌ترین اسپرهای تنفسی شناخته می‌شود، به عنوان یک اسپری آسم آبی متداول در افراد مبتلا به حساسیت راه‌های هوایی یا آسم استفاده می‌شود. این اسپری آسم بنفش از طریق گشاد کردن مسیرهای تنفسی به افزایش جریان هوای ورودی به داخل ریه‌ها کمک می‌کند و در افرادی که به دلیل حساسیت به تنگی نفس دچار شده‌اند، ممکن است علائم را بهبود بخشد. این اثر به صورت کوتاه مدت است و معمولاً پس از مدتی کوتاه از بین می‌رود، بنابراین تنها به عنوان گزینه‌ای مناسب برای حملات تنفسی معتبر است. همچنین، طپش قلب و لرزش دست از جمله عوارض استفاده از این اسپری آسم اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

 • اسپری تنفسی سیمبیکورت:

این اسپری از ترکیب دو دسته دارویی، یعنی بودزوناید (کورتون) و فورموترول، به عنوان یک ترکیب قوی بهره می‌برد. معمولاً در درمان بیماران مبتلا به آلرژی مانند آسم و بیماری‌های تنفسی مزمن، به کار می‌رود. این اسپری به دلیل ترکیب نیرومند دو دسته دارو، اثربخشی بیشتری دارد و معمولاً در مواردی استفاده می‌شود که نیاز به درمان جدی‌تری وجود دارد یا بیماری به درمان‌های معمولی پاسخ نداده است.

برای خرید و اطلاع از قیمت اسپری سیمبیکورت، به داروخانه‌ مراجعه کنید. فروش این اسپری بدون نسخه پزشک ممنوع است؛ بنابراین، در صورت نیاز به این دارو، حتماً ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید.

 

 • اسپری بود فورم:

بودفورم یک داروی استنشاقی است که از ترکیب دو داروی بودزوناید و فورموترول تشکیل شده است. فورموترول به عنوان یک عضو از گروه دارویی آگونیست‌های بتا 2 آدرنوسپتور طولانی اثر تشخیص داده می‌شود. این دارو از طریق شل کردن عضلات تنفسی در راه‌های هوایی اثرگذاری دارد، که باعث می‌شود شما بتوانید به راحتی نفس بکشید. پزشک شما این دارو را برای درمان آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) تجویز می‌کند.

 

 • اسپری سروفلو:

اسپری سروفلو ترکیبی از دو دارو است که مسیرهای هوایی را گشوده و تنفس را راحت‌تر می‌کند. این دارو برای درمان آسم (شامل خس خس سینه و تنگی نفس) و اختلال انسداد مزمن ریه (یک اختلال ریوی که جریان هوا به ریه‌ها مسدود می‌شود) استفاده می‌شود. پزشک به شما توصیه می‌کند که به صورت منظم، هر چند وقت یکبار از این اسپری استفاده کنید. اثرات این دارو ممکن است پس از چند روز قابل تشخیص باشد، اما به حداکثر خود تنها پس از چند هفته می‌رسد. برای دست‌یافتن به بهترین نتایج، مصرف این دارو باید به صورت منظم ادامه یابد؛ بنابراین، حتی اگر هیچ علامتی مشاهده نکردید، توصیه می‌شود که مصرف آن را ادامه دهید.

 

 • اسپری آسم سرتاید:

اسپری سرتاید، این اسپری دیسکی با نام سرتاید ۲۵۰ از ترکیب دو داروی فلوتیکازون و سالمترول تشکیل شده است. این دارو باعث پیشگیری از وقوع حمله‌های شدید آسم در بیماران می‌شود و در کنترل برخی از بیماری‌های تنفسی کاربردهای فراوانی دارد. معمولاً افراد مبتلا به این بیماری با استفاده روزانه از این داروی دهانی تغییرات مثبتی در کیفیت زندگی خود احساس می‌کنند.

 

 • داروی کتوتیفن:

کتوتیفن یک داروی خوراکی از گروه آنتی‌هیستامین‌ها است که برای جلوگیری از حملات آسم و آلرژی در کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود. این دارو در انواع قطره چشمی، قرص و شربت کتوتیفن ۱ میلی گرم برای کودکان موجود است و با جلوگیری از انتشار هیستامین‌ها، موجب کاهش مدت‌زمان و شدت علائم حملات آن می‌شود. باید توجه داشت که مصرف این دارو در زمانی که حملات آن رخ‌نداده است، تأثیری نخواهد داشت و حتماً باید قبل از شروع علائم مصرف شود.

 

عوارض اسپری سالبوتامول

آگاهی از عوارض و مواردی که در حین استفاده از این دارو باید مد نظر قرار گیرد، امری بسیار حیاتی است.

 • احساس خستگی
 • سرگیجه
 • بثورات پوستی
 • تورم دهان و صورت

ضربان قلب سریع، سردرد و لرزش نیز از دیگر عوارض احتمالی این دارو هستند، که به عنوان عوارض رایج آن شناخته می‌شوند.

 

روش‌های درمان آسم در منزل

تکنیک‌های درمان آسم در خانه شامل موارد زیر هستنند:

 • مصرف دمنوش‌های گیاهی: از دمنوش‌هایی نظیر نعنا، اکالیپتوس، چای به لیمو و دیگر گیاهان دمنوش برای بهبود عملکرد تنفسی استفاده کنید.
 • استفاده از عسل: مصرف عسل به عنوان یک ماده غذایی مفید می‌تواند به تقویت جسم کمک کرده و در عین حال، به دستگاه تنفسی شما کمک نماید.
 • مراقبت از محیط: حفظ محیط زیست داخلی، از جمله کاهش غبار، آلرژن‌ها و ایجاد فضای سالم در منزل، می‌تواند به بهبود علائم آسم کمک کند.
 • تغذیه مناسب: مصرف مواد غذایی با خواص ضد التهابی، مانند میوه‌ها و سبزیجات، می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی عمومی شما و کاهش آسم کمک کند.
 • تمرینات تنفسی: انجام تمرینات تنفسی مثل عمیق و آرام، ممکن است به بهبود حالت تنفسی کمک کرده و علائم آسم را کاهش دهد.

 

تشخیص آسم

پزشک، با استفاده از روش‌های زیر، علائم شما را بررسی می‌نماید و تشخیص می‌دهد که آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. این روش‌ها عبارتند از:

 • بررسی سوابق پزشکی:

پزشک از شما سوالاتی در مورد سوابق پزشکی خود، والدین و خواهر و برادرانتان می‌پرسد. اطلاعات کامل در مورد هرگونه سابقه آلرژی، اگزما و سایر بیماری‌های ریوی برای تشخیص دقیق ضروری است.

 • انجام آزمایشات لازم برای تشخیص:

پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند اسپیرومتری را انجام دهد. این آزمایش با بررسی تنگی لوله‌های برونش و سرعت بازدم بعد از نفس عمیق، عملکرد ریه را ارزیابی می‌کند. همچنین درخواست رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش خون و یا آزمایش پوست نیز ممکن است صورت بگیرد.

 

در آخر…

آسم یک بیماری تنفسی مزمن است که ممکن است باعث ایجاد علائم تنفسی شود. این بیماری با التهاب و تورم مجاری هوایی در ریه‌ها همراه است و می‌تواند تنفس را محدود کرده و علائمی نظیر سرفه، خلط، خس خس صدا در سینه و سختی در تنفس ایجاد کند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است با تحریک‌های مختلف نظیر آلرژن‌ها یا تنفس در هوای سرد مواجه شوند که علائم آن‌ها را شدت ببخشد. برای درمان آسم در تهران از داروها و اسپری‌هایی که برایتان در اینجا گفتیم میتوانید استفاده کنید.

 

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...

آخرین مقالات

فیزیوتراپی دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن در منزل

بیماری دیسک گردن یکی از مشکلات شایع در بین افراد است که معمولاً در افراد مسنتر بیشتر دیده می‌شود. با تغییرات در سبک زندگی، این مشکل در تمامی اعمار قابل پیش‌بینی است و فتق دیسک گردن نیز جزو عارضه‌هایی است که ممکن است بوجود آید. به همین دلیل، فیزیوتراپی دیسک

بیشتر بخوانید »
فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

دیسک‌های کمری نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد صحیح مهره‌های کمر دارند. زمانی‌که این دیسک‌ها دچار مشکلاتی مانند فتق یا تمیز شوند، ممکن است باعث ایجاد درد، ضعف و بی‌حسی در ساق پا (سیاتیک) شوند. فیزیوتراپی به‌عنوان یک رویکرد ایمن و مؤثر برای مدیریت این نوع مشکلات، می‌تواند به

بیشتر بخوانید »
درمان نقرس

درمان نقرس در منزل

نقرس یکی از بیماری‌های مفصلی است که می‌تواند به شدت زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد و سبب آزار و اذیت شود. بیماری‌های مفصلی از جمله بیماری‌هایی هستند که معمولاً آثار آن‌ها ماندگار است و به طولانی‌شدن عمر فرد مبتلا می‌پردازد. این بیماری‌ها در انواع مختلفی و با

بیشتر بخوانید »
قرص سیمواستاتین

قرص سیمواستاتین (فارم واستاتین، سیمواسترول، سیمواسترول)

قرص سیمواستاتین(Simvastatin tablets)، یکی از داروهای اصلی استفاده شده در کنترل کلسترول خون است که در دسته داروهای استاتین قرار می‌گیرد. با توجه به افزایش نرخ بیماری‌های قلبی-عروقی و اهمیت کاهش کلسترول خون در پیشگیری از این بیماری‌ها، استفاده از قرص سیمواستاتین به عنوان یکی از ابزارهای مؤثر در مدیریت

بیشتر بخوانید »
کمبود پروتئین در بدن

کمبود پروتئین در بدن | علائم، علت، پیشگیری و درمان

پروتئین به‌عنوان یک ماده مغذی حیاتی نقش اساسی در تقویت توده عضلانی، حفظ وزن سالم و بهبود عملکرد سیستم ایمنی دارد. هنگامی‌که مقدار پروتئین دریافتی کافی نباشد، بدن برای تأمین نیازهای خود به پروتئین، به تجزیه توده عضلانی می‌پردازد که این امر می‌تواند منجر به ضعف بدن و احساس مداوم

بیشتر بخوانید »
قرص ویتامین سی

قرص ویتامین سی (C) | کاراسی، بتر سی، سی شیلد

ویتامین C یکی از ایمن‌ترین و مؤثرترین مواد مغذی است که در میوه‌ها و سبزیجات، به‌خصوص مرکبات، به مقدار فراوان یافت می‌شود. این ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید است و می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. بدن انسان قادر به تولید ویتامین C نیست؛ بنابراین تأمین این

بیشتر بخوانید »

کلیه خدمات درمانی آرین طب در منزل

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

وبلاگ‌های رندوم

Rbc در آزمایش خون

Rbc در آزمایش خون (شمارش گلبول‌های قرمز)

یکی از آزمایش‌های مهم و حیاتی در دسته‌ آزمایش‌های خونی، آزمایش RBC یا شمارش گلبول‌های قرمز خون است. این آزمایش، اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سلامت خون و عملکرد بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن فراهم می‌کند. همچنین، باتوجه‌به اطلاعاتی که ارائه می‌دهد، می‌تواند به تشخیص و درمان برخی مشکلات خونی

بیشتر بخوانید »
بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یا آنورکسیا چیست؟ + علائم و درمان

بی‌اشتهایی عصبی(anorexia nervosa)، یکی از اختلالات روانی پیچیده است که ارتباط مستقیمی با تغذیه و سلامتی فرد دارد. افراد مبتلا به این اختلال، قادر به مصرف غذا به میزان کافی نیستند و اغلب از غذاهای مختلف اجتناب می‌کنند، که این ممکن است به آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بدن آن‌ها منجر شود.

بیشتر بخوانید »
پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | علایم و نشانه ها

پارگی پرده گوش : علائم ، دلایل و درمان پارگی پرده گوش ( Rupture of the eardrum ) یک مشکل پزشکی است که ممکن است بر روی پرده گوش ( یا پرده ورودی گوش ) اتفاق بیفتد ؛ این پرده یک عضو حسی در داخل گوش است که به نقلیه

بیشتر بخوانید »
علائم تخمک گذاری

علائم و پیداکردن زمان تخمک گذاری + [تشخیص زمان باروری]

تخمک‌گذاری، فرآیندی طبیعی است که در دوران میانی دوره‌ی قاعدگی اتفاق می‌افتد و نشانگر آمادگی بدن برای بارداری است. این فرآیند تحت تأثیر مجموعه‌ای از تغییرات هورمونی قرار می‌گیرد که در هر دوره‌ی تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد. علائم تخمک‌گذاری(Ovulation symptoms) می‌توانند به زنان کمک کنند تا بدانند که بدنشان در حال

بیشتر بخوانید »
استامینوفن

استامینوفن | موارد مصرف و عوارض

استامینوفن (Acetaminophen) یک داروی مسکن و کاهنده تب است که به طور گسترده‌ای در سراسر جهان استفاده می‌شود. این دارو برای درمان دردهای خفیف تا متوسط مانند سردرد، دردهای قاعدگی، درد دندان و مفاصل، و همچنین برای کاهش تب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اثرات موثر و کارآمدی

بیشتر بخوانید »
درمان سرفه

درمان سرفه

سرفه، (cough treatment) یکی از علائمی است که بسیاری از افراد با تنفس و سلامت خود روبرو می‌شوند. این عارضه اگرچه بسیاری از مواقع ناشی از عوامل عادی است، اما شدت یا مداومت سرفه ممکن است نشان‌دهنده مسائل جدی‌تری در سلامتی باشد. بااین‌وجود، درصورتی‌که سرفه به طولانی‌مدت و یا با

بیشتر بخوانید »