سولفاسالازین (زوپیرین، سالاس، کلی زاکس، سنتووین، آزوکولیت)

سولفاسالازین

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

فهرست مطالب

کولیت یک بیماری التهابی روده‌ای است که ممکن است عوارض جدی برای افراد داشته باشد. در این راستا، سولفاسالازین به‌عنوان یکی از داروهای استفاده شده برای کنترل علائم این بیماری، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این دارو، با کاهش التهاب و تسکین علائم ناشی از کولیت زخمی، به بیماران کمک می‌کند. در این مقاله، ما به بررسی عمیق‌تر موارد مصرف، نحوه مصرف، عملکرد دقیق و عوارض قرص سولفاسالازین (Sulfasalazine tablets) می‌پردازیم تا اطلاعات کاملی به افراد مبتلا به این بیماری ارائه شود.

 

معرفی قرص سولفاسالازین

قرص سولفاسالازین، با نام تجاری آزولفیدین، یک داروی مؤثر با تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا از سال ۱۹۵۰ است. این دارو متشکل از دو ترکیب اصلی است: مزالازین یا ASA-5 که دارویی ضدالتهابی است و برای بیماری‌هایی از جمله کرون مورداستفاده قرار می‌گیرد و آنتی‌بیوتیک سولفاپیریدین که برای بیماری‌های عفونی باکتریایی تجویز می‌شود.

قرص سولفاسالازین به‌عنوان درمانی برای بیماری‌هایی مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و آرتریت روماتوئید شناخته شده است. این دارو عمدتاً به‌صورت روکش تأخیری عرضه می‌شود تا به طور مستقیم در روده جذب شود و اثر خود را اعمال کند. باکتری‌های روده بزرگ متابولیزه و دارو به ترکیبات اصلی خود تجزیه می‌شود که سپس از طریق کلیه و صفرا از بدن دفع می‌شود. استفاده از قرص سولفاسالازین به‌عنوان یک درمان مؤثر برای بیماری‌های التهابی و عفونی از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو، با ترکیب منحصربه‌فرد ترکیباتش، عملکرد مؤثر و اثرات ضدباکتریایی و ضدالتهابی آن، مورد تأیید قرار گرفته است.

 

هشدارهای سولفاسالازین

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

موارد مصرف سولفاسالازین

سولفاسالازین یک داروی مؤثر است که در درمان بیماری‌های التهابی مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. در زیر توضیحات بیشتری درباره موارد مصرف این دارو ارائه می‌شود:

کولیت اولسراتیو:

این بیماری یک التهاب مزمن در روده بزرگ و رکتوم است که با علائمی مانند دیاره، خونریزی رکتال، درد شکمی و اسهال همراه است. سولفاسالازین معمولاً برای کنترل علائم و حفظ بهبودی در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو تجویز می‌شود. این دارو با کاهش التهاب در روده و کنترل علائم مرتبط مؤثر است.

 

بیماری کرون:

بیماری کرون یک بیماری التهابی در سیستم گوارش است که می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را تحت‌تأثیر قرار دهد. در بیماران با بیماری کرون خفیف تا متوسط، سولفاسالازین ممکن است به‌عنوان یک گزینه درمانی مورداستفاده قرار گیرد، به‌طوری‌که با کاهش التهاب و کنترل علائم بیماری، به بهبود وضعیت بیمار کمک کند.

 

آرتریت روماتوئید:

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که باعث التهاب و درد مفاصل می‌شود. سولفاسالازین به‌عنوان یک داروی ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARD) استفاده می‌شود تا با کاهش التهاب مفاصل و کنترل پیشرفت بیماری، به بیماران کمک کند.

درهرصورت، قبل از شروع هر درمانی با سولفاسالازین، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و دستورات مربوط به مصرف دارو را به‌دقت رعایت کنید.

 

اشکال دارویی سولفاسالازین و نام‌ های دیگر سولفاسالازین

آزولفیدین، با نام رایج سولفاسالازین، یک داروی ضدالتهابی و مهارکننده سیستم ایمنی بدن است که معمولاً در درمان بیماری‌های کولیت زخمی و روماتیسم مفصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو در اشکال مختلف ارائه می‌شود، از جمله قرص، شربت و تنقیه (enema).

قرص‌های سولفاسالازین معمولاً برای درمان کولیت زخمی به کاهش علائم نظیر تب، درد معده، اسهال و خون‌ریزی مقعدی کمک می‌کنند. همچنین، در اشکال دیگر، مانند شربت و تنقیه، برای تسکین علائم روماتیسم مفصلی استفاده می‌شوند. استفاده از این دارو نیاز به نظارت پزشک دارد و ممکن است با عوارض جانبی نظیر تهوع، بی‌اشتهایی و سردرد همراه باشد.

نام‌های دیگری که برای سولفاسالازین استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • آزولفیدین: نام تجاری دارو
 • سالازوپیریدین: نام تجاری دیگر مورداستفاده در برخی مناطق
 • سالازوپیرین: نام دیگری که برخی از اطباق ممکن است به این دارو اشاره کنند.
 • سالازوپرین: یک واژه مشابه که نشانگر همان دارو است.

هر یک از این نام‌ها ممکن است در موارد مختلف و مناطق جهان به کار روند، اما همه به همان دارو، یعنی سولفاسالازین، اشاره دارند.

 

مکانیسم اثر سولفاسالازین

اثرات این دارو در بیماری التهابی روده احتمالاً به دلیل تأثیرات تضعیف‌کننده بر سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. این دارو توسط باکتری‌های روده به سولفاسالازین و ۵-آمینوسالیسیلیک اسید (مزالامین) تجزیه می‌شود و احتمالاً این دو ترکیب مسئول اثرات دارو هستند.

 

فارماکوکینتیک سولفاسالازین

سولفاسالازین دارای جذب ضعیفی است. حدود ۶۰-۸۰ درصد سولفاپیریدین و ۲۵ درصد مزالامین ناشی از تجزیه سولفاسالازین در کولون جذب می‌شوند. نیمه‌عمر این دارو حدود ۵-۱۰ ساعت است. دفع اصلی این دارو از طریق کلیه‌ها انجام می‌شود.

 

نحوه‌ مصرف و دوز مصرفی سولفاسالازین

برای مصرف داروی سولفاسالازین، پس از وعده‌های غذایی، آن را با یک لیوان آب (۲۴۰ میلی‌لیتر) یا به دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. برای پیشگیری از ناراحتی معده، پزشک شما ممکن است مصرف این دارو را با دوز پایین شروع کرده و سپس به‌تدریج دوز دارو را افزایش دهد. دوز مصرف سولفاسالازین بستگی به وضعیت بیماری و پاسخ بدن فرد به درمان دارد. برای مصرف در کودکان، دوز دارو بر اساس وزن آن‌ها تعیین می‌شود.

اگر از قرص‌های دیر حل‌شونده استفاده می‌کنید، حتماً تمام قرص را به طور کامل فروببرید و آن‌ها را له نکنید، نجوید و نصف نکنید، زیرا این کار ممکن است منجر به ناراحتی معده شود.

در طول درمان با سولفاسالازین، بهتر است مقدار زیادی مایعات مانند آب بنوشید، مگر این که پزشک شما روش دیگری را توصیه کرده باشد. این کار به جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه کمک می‌کند.

برای بهبود تأثیر دارو، بهتر است سولفاسالازین را به طور منظم مصرف کنید و هر روز در زمان مشخصی دارو را مصرف کنید.

درصورتی‌که وضعیت بیماری‌تان بهبود نیافت یا بدتر شد، به دکتر داخلی خود اطلاع دهید. همچنین، اگر از سولفاسالازین برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌کنید، ممکن است بین یک تا سه ماه زمان برود تا علائم بیماری شما بهبود یابد.

 

قرص سولفاسالازین چیست؟

سولفاسالازین، یک داروی مؤثر در پیشگیری و درمان بیماری‌های التهابی روده از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون استفاده می‌شود. این دارو همچنین در کنترل بیماری‌های التهابی مفصلی مانند آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک مؤثر است. اثرات سولفاسالازین در کاهش التهاب‌های روده ممکن است به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن ایجاد شود. این دارو توسط باکتری‌های روده متابولیزه می‌شود و متابولیت‌های حاصل از آن ممکن است در ایجاد اثرات مؤثر دارو نقش داشته باشند.

 

کاربردهای سولفاسالازین

داروی سولفاسالازین، یک درمان مهم در برخی از بیماری‌های التهابی مختلف استفاده می‌شود. این دارو در مواجهه با بیماری خاصی از روده به نام کولیت زخمی کاربرد دارد. اگرچه سولفاسالازین قادر به درمان کامل این بیماری نیست، اما می‌تواند به کاهش علائم مانند تب، درد معده، اسهال و خون‌ریزی مقعدی کمک کند. همچنین، پس از بهبودی از بیماری و درمان اولیه با سولفاسالازین، می‌توان از آن برای افزایش زمان بین حملات بیماری استفاده کرد.

همچنین، قرص‌های دیر حل‌شونده سولفاسالازین برای درمان روماتیسم مفصلی نیز به کار می‌روند. این دارو با کاهش درد مفاصل، تورم و سفت‌شدن عضلات، به بهبود وضعیت بیمار کمک می‌کند. درمان اولیه با سولفاسالازین می‌تواند به کاهش یا جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل منجر شود که این امر به بیماران این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های روزانه خود را بهبود بخشند.

 در کاربردهای دارویی، سولفاسالازین ۵۰۰ به‌صورت زیر استفاده می‌شود:

 • درمان بیماری کرون
 • درمان کولیت اولسراتیو در حالت‌های خفیف تا متوسط
 • درمان کمکی در حالت‌های شدید کولیت اولسراتیو
 • افزایش زمان بین حملات حاد کولیت اولسراتیو
 • درمان آرتریت روماتوئید، به‌ویژه در کودکان و نوجوانانی که داروهای دیگر از جمله سالیسیلات‌ها و داروهای ضدالتهاب استروئیدی در درمان آن‌ها به‌اندازه کافی مؤثر نبوده است.

 

قرص سولفاسالازین

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی، پرستاری و زیبایی در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

ایا قرص سولفاسالازین چاق کننده است؟

عوارض جانبی سولفاسالازین شامل کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. همچنین، این دارو ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود و به تجمع آب در بدن و افزایش وزن منجر شود. افراد ممکن است با مشکلاتی همچون پف چشم‌ها، ورم بازوها، مچ پا یا پاها روبرو شوند. همچنین، ممکن است میزان ادرار آن‌ها کاهش پیدا کند.

در صورت ظهور هر یک از این علائم یا مشکلات، ضروری است که فرد به‌سرعت با پزشک خود مشورت کند تا مسائل جدی‌تر پیشگیری شود. تعدادی از افراد ممکن است به علت این اثرات جانبی، افزایش وزن یا مشکلات کلیوی تجربه کنند و نیاز به تنظیم درمان دارویی یا تغییر در رژیم غذایی داشته باشند.

 

سولفاسالازین و ریزش مو

سولفاسالازین یکی از عوارض جانبی کمترین و معمولاً نادری است که به ریزش مو منجر می‌شود. بااین‌حال، در برخی موارد، خصوصاً در افرادی که قبلاً ممکن است دارای آلوپسی آره آرتا (نوعی از آلوپسی که باعث ریزش مو در بخش‌های خاصی از سر می‌شود) بوده‌اند، ممکن است سولفاسالازین باعث رشد دوباره مو شود. این امر ممکن است به‌عنوان یک پیامد غیرمنتظره و نادر از مصرف سولفاسالازین در این گروه از افراد مشاهده شود.

 

مصرف سولفاسالازین در بارداری

استفاده از سولفاسالازین در دوران بارداری باید بادقت و توسط پزشک مورد مشاوره قرار گیرد. این دارو به‌عنوان یک داروی دسته B در دوران بارداری طبقه‌بندی می‌شود که به معنای عدم نشان‌دادن آسیب به جنین در مطالعات حیوانی است، اما مطالعات انسانی محدودی در دسترس است. اگر فواید استفاده از سولفاسالازین در دوران بارداری بیشتر از خطرات ممکن آن باشد، استفاده از آن بی‌خطر تلقی می‌شود، اما همچنان توصیه می‌شود که زنان باردار برای مشاوره فردی با پزشک خود تماس بگیرند.

 

 مصرف سولفاسالازین در شیردهی

در مورد مصرف سولفاسالازین در دوران شیردهی، این دارو در شیر مادر دفع می‌شود، اما مقدار انتقالی به شیرخوار نسبتاً کم است. مطالعات محدود نشان می‌دهد که استفاده از سولفاسالازین در دوران شیردهی به‌طورکلی بی‌خطر است، اما همچنان توصیه می‌شود قبل از استفاده از آن، با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا خطرها و مزایای احتمالی آن را بررسی کنید. همچنین، نظارت دقیق بر نوزاد برای هر گونه عوارض جانبی توصیه می‌شود.

 

 مصرف سولفاسالازین در باروری

در مورداستفاده از سولفاسالازین در دوران باروری، مطالعات محدودی در این زمینه انجام شده است و برخی از زنان ممکن است این دارو را در دوران باروری مصرف کنند. اما مانند دوران بارداری، توصیه می‌شود که قبل از استفاده از سولفاسالازین در دوران باروری، با پزشک مشورت کنید تا مزایا و مضرات احتمالی آن را ارزیابی کنید و تصمیم مناسب را بگیرید.

 

عوارض سولفاسالازین در بارداری:

استفاده از سولفاسالازین در دوره بارداری باید بادقت و توسط پزشک متخصص تصمیم گرفته شود. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف بلندمدت سولفاسالازین در دوران بارداری ممکن است باعث افزایش خطرات مربوط به بارداری از جمله افزایش خطر پیش‌زایمانی و افزایش خطر اختلالات خونی در نوزادان شود.

 

عوارض مصرف سولفاسالازین در شیردهی:

سولفاسالازین به طور عمومی در دوره شیردهی توصیه نمی‌شود مگر اینکه پزشک متخصص آن را تأیید کند. اگر استفاده از سولفاسالازین در شیردهی لازم باشد، پزشک باید خطرات و مزایای آن را بادقت ارزیابی کند. این دارو ممکن است به‌صورت کمی در شیر انتقال یابد و می‌تواند بر روی نوزاد تأثیر منفی داشته باشد، بنابراین، استفاده از آن در دوره شیردهی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

 

توصیه‌های دارویی برای سولفاسالازین

مصرف مایعات: حین مصرف سولفاسالازین باید روزانه حداقل 1.5 لیتر مایعات مصرف شود تا حجم ادرار روزانه به حداقل 1 لیتر برسد.

مصرف با غذا: سولفاسالازین باید با غذا مصرف شود یا بلافاصله پس از غذا. برای کاهش عوارض گوارشی، مصرف دارو با مقادیر کمتر شروع شود.

مصرف در بیماران با عیب کلیوی: بیمارانی که عیب کار کلیه دارند ممکن است به میزان کمتری از سولفاسالازین نیاز داشته باشند.

حساسیت پوستی: در بعضی از افراد حساسیت به دارو ممکن است با ادامه مصرف کاهش یابد.

تغییر رنگ ادرار: مصرف سولفاسالازین ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی شود.

تغییر رنگ لنزهای تماسی: مصرف سولفاسالازین ممکن است باعث تغییر رنگ لنزهای تماسی شود.

 

موارد احتیاط در مصرف داروی سولفاسالازین

قبل از مصرف داروی سولفاسالازین، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید اگر به این دارو یا سایر سولفا داروها، آسپرین، یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی حساسیت دارید.

پیش از شروع مصرف سولفاسالازین، سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به پزشک اطلاع دهید، مخصوصاً اگر سابقه انسداد روده، کلیوی، یا بیماری‌های کبدی دارید. در صورت حمله آفتاب‌سوختگی شدید یا تغییرات پوستی ناشی از مصرف سولفاسالازین، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

برای مصرف سولفاسالازین در دوران بارداری و شیردهی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و توصیه‌های او را رعایت کنید. هرگونه علائم جانبی یا ناخواسته بعد از مصرف دارو را به پزشک خود گزارش دهید و از تغییرات درمانی پزشک خود باخبر شوید.

 

برای مشاوره و درخواست خدمات پزشکی، پرستاری و زیبایی در منزل با کارشناسان آرین طب تماس بگیرید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

نکات مهم و هشدارهای سولفاسالازین

سولفاسالازین ممکن است باعث حساسیت پوستی، تغییر رنگ ادرار و تغییر رنگ لنزهای تماسی شود.

مصرف الکل و ماری‌جوانا همراه با سولفاسالازین ممکن است عوارض جانبی را تشدید کند، بنابراین از مصرف آن‌ها در طی درمان پرهیز کنید.

از واکنش‌های دارویی و علائم ناخواسته بعد از مصرف سولفاسالازین به پزشک خود گزارش دهید و توصیه‌های او را رعایت کنید.

قبل از شروع مصرف سولفاسالازین در دوران بارداری یا شیردهی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا مزایا و مخاطرات مصرف دارو را با شما بررسی کنند.

تداخلات سولفاسالازین

 عوارض جانبی مصرف داروی سولفاسالازین

 عوارض گوارشی: مصرف سولفاسالازین ممکن است منجر به ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ و کاهش اشتها شود. اگر این علائم پس از مصرف دارو ادامه داشته یا شدت بیشتری پیدا کنند، به پزشک خود مراجعه کنید.

تغییر رنگ ادرار و پوست: برخی افراد ممکن است پس از مصرف سولفاسالازین تغییر رنگ در ادرار و پوست خود را مشاهده کنند که این تغییرات بی‌خطرند و معمولاً موقتی هستند و با قطع‌کردن مصرف دارو از بین می‌روند.

عوارض نورولوژیک: سردرد، سرگیجه و خستگی غیرمعمول نیز از جمله عوارض نورولوژیکی هستند که ممکن است در اثر مصرف سولفاسالازین رخ دهند. درصورتی‌که این علائم شدید باشند یا به مدت طولانی ادامه داشته باشند، به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات در مدفوع: در صورت مشاهده قرص‌های دیر حل‌شونده سولفاسالازین در مدفوع یا تغییرات دیگری مانند اسهال یا یبوست، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا نحوه درمان شما تنظیم شود.

تأثیر بر ناباروری: مصرف سولفاسالازین ممکن است به طور موقت بر ناباروری مردان تأثیر بگذارد. این اثر معمولاً برگشت‌پذیر است و با قطع مصرف دارو از بین می‌رود.

عوارض جانبی جدی و نادر: در موارد نادر، ممکن است مصرف سولفاسالازین به عوارض جدی مانند سندرم استیونز جانسون، اختلالات خونی و مشکلات کبدی منجر شود. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت لزوم به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید.

درهرصورت، اگر هر گونه علامت یا عارضه‌ای پس از مصرف سولفاسالازین را تجربه کردید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید و نیاز به درمان داشته باشید.

 

تداخلات سولفاسالازین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروی سولفاسالازین را تغییر دهند یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شوند. در نظر داشته باشید که این فهرست شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، بنابراین تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروساز در میان بگذارید و هرگونه تغییر در مصرف داروها را با صلاحدید پزشک انجام دهید.

 برخی از داروهایی که ممکن است با داروی سولفاسالازین تداخل داشته باشند عبارت‌اند از:

دیگوکسین: تداخلات میان سولفاسالازین و دیگوکسین ممکن است باعث افزایش سطح دیگوکسین در بدن شود و عوارض قلبی را تشدید کند. پزشک خود را در جریان مصرف هر دو دارو قرار دهید.

فولیک‌اسید: مصرف سولفاسالازین ممکن است باعث کاهش جذب فولیک‌اسید در بدن شود. در صورت لزوم، پزشک ممکن است توصیه به مصرف مکمل‌های فولیک‌اسید کند.

هگزامتیلن‌تترامین: تداخل میان سولفاسالازین و هگزامتیلن‌تترامین ممکن است باعث کاهش اثربخشی هگزامتیلن‌تترامین در درمان اختلالات ادراری شود. در صورت نیاز، پزشک شما تصمیم می‌گیرد که چگونه با این موضوع برخورد کند.

آمینوبنزوئیک اسید یا PABA خوراکی: استفاده هم‌زمان از سولفاسالازین و PABA خوراکی ممکن است توانایی سولفاسالازین در کنترل عفونت‌ها را کاهش دهد. از مصرف هم‌زمان این دو ماده پرهیز کنید.

 

 موارد منع مصرف داروی سولفاسالازین:

 تاریخ انقضای دارو: به تاریخ انقضای داروی سولفاسالازین توجه کنید و در صورت اتمام اعتبار، از مصرف آن خودداری کنید.

اختصاص دارو به شخص دیگر: هرگز داروی سولفاسالازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

اطلاع از موارد پزشکی: قبل از تجویز دارو، پزشک را در صورت وجود حساسیت به دارو یا مواد دیگر، بارداری، شیردهی، یا مشکلاتی از جمله آسم، بیماری‌های کبدی، کلیوی، خونی، عفونت‌ها و دیابت، مطلع کنید.

اطمینان حاصل کنید که همواره با پزشک خود در مورد مصرف داروها و تداخلات ممکن، در تمامی شرایط مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 

خرید سولفاسالازین

سولفاسالازین به‌عنوان یک داروی عمومی در دسترس است و در اکثر داروخانه‌ها موجود است. وقتی پزشک آن را برای شما تجویز کند، می‌توانید با ارائۀ نسخه آن را تهیه کنید. برای خرید قرص سولفاسالازین، به داروخانه‌های معتبر مراجعه کنید.

قیمت قرص سولفاسالازین:

قیمت‌های داروی سولفاسالازین بسته به نوع، تولیدکننده، منطقه جغرافیایی، تأمین‌کننده و شرایط بازار داخلی متفاوت است. این دارو یک داروی ژنریک است که به‌عنوان نسخه ارزان‌تر و معادل داروهای تجاری مشابه موجود است. ازاین‌رو، قیمت آن نسبت به نسخه‌های تجاری ممکن است کمتر باشد.

برای دانستن دقیق‌تر در مورد قیمت‌ها و دریافت اطلاعات به‌روزتر، توصیه می‌شود به داروسازی یا فروشگاه داروها در منطقه مراجعه کرده و یا با پزشک یا متخصص داروسازی مشورت نمایید. همچنین، قیمت قرص سولفاسالازین خارجی نیز به دلیل تأثیرات نرخ ارز، تعرفه‌های گمرکی و سیاست‌های بازارهای بین‌المللی متفاوت است.

 

 شرایط نگهداری ایدئال برای داروی سولفاسالازین

دارو را در محلی نگهداری کنید که برای کودکان غیرقابل‌دسترس باشد تا جلوی مصرف غیرمجاز آن‌ها گرفته شود. برای حفظ کیفیت دارو، آن را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید و از تماس با گرما و نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید.

جایی را برای نگهداری دارو انتخاب کنید که دور از تغییرات دمایی ناگهانی و تابش نور مستقیم باشد، بهترین محیط برای حفظ اثربخشی داروی سولفاسالازین است.

از این راه‌ها می‌توانید داروی سولفاسالازین را به بهترین شکل ممکن نگهداری کرده و از کیفیت و اثربخشی آن اطمینان حاصل کنید.

 

سولفاسالازین و ریزش مو

 

 در آخر…

با تأثیر مثبت خود بر سیستم ایمنی بدن، قرص سولفاسالازین به دلیل خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌رئوماتیسمی که دارد، در کاهش عوارض التهابی مانند درد و تورم مفاصل بسیار مؤثر است. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که این دارو به‌ عنوان یک درمان مؤثر برای بیمارانی که به بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و کولیت اولسراتیو مبتلا هستند، تجویز گردد و آن‌ها را در بهبود علائم بیماری‌شان یاری نماید.

 

داروهای هم گروه

 • تریپل سولفا
 • کوتریموکسازول
 • سولفادیازین

 

اسامی تجاری موجود در ایران

 • قرص سولفاسالازین زهراوی 500 میلی‌گرم (داروسازی زهراوی)
 • قرص پیوسته رهش سولفاسالازین مهر دارو (داروسازی مهر دارو)
 • قرص سولفاسالازین خوارزمی 500 میلی‌گرم (داروسازی خوارزمی)
 • قرص کلی زاکس 500 میلی‌گرم (داروسازی تهران دارو)
 • قرص سولفاسالازین مهر دارو (داروسازی مهر دارو)
 • قرص سالاس 500 میلی‌گرم (دارو پخش – کارخانه)
 • قرص آهسته رهش سنتووین 500 میلی‌گرم (کشت و فرآوری مهرسا داروی یاسین مدین فارما)
 • قرص زوپیرین 500 میلی‌گرم (بهشاد دارو)
 • قرص سولفاسالازین کارن 500 میلی‌گرم (مکمل های غذایی حیاتی کارن)
 • قرص سولفاسالازین میلان 500 میلی‌گرم (گسترش بازرگانی دارو درمان پارس)
 • قرص سوفاکول 500 میلی‌گرم (داروسازی شهر دارو)
 • قرص آزوکولیت 500 میلی‌گرم (داروسازی مهر دارو)

 

سوالات متداول
ایا قرص سولفاسالازین چاق کننده است؟

پاسخ:

سولفاسالازین معمولاً باعث چاقی نمی‌شود. عوارض جانبی آن معمولاً شامل کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود. استفاده از این دارو ممکن است مشکلات کلیوی را ایجاد کند که منجر به افزایش وزن شود. در صورت ظهور علائم یا مشکلات، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

 

عوارض سولفاسالازین چیست؟

پاسخ:

داروی سولفاسالازین ممکن است عوارض جانبی گوارشی مانند ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ و کاهش اشتها را ایجاد کند. همچنین، مصرف آن ممکن است منجر به تغییر رنگ ادرار و پوست، عوارض نورولوژیکی مانند سردرد و سرگیجه، تغییرات در مدفوع و تأثیر بر ناباروری مردان شود. در موارد نادر، ممکن است به عوارض جدی مانند سندرم استیونز جانسون، اختلالات خونی و مشکلات کبدی منجر شود. درصورت تجربه هر یک ازاین علائم، بهتر است با پزشک مشورت کرده و در صورت لزوم به مراجعه به مرکز فوریت‌های پزشکی اقدام کنید.

 

شما می‌توانید در آرین طب خدمات پزشکی و پرستاری در منزل دریافت کنید.

برخی از خدمات ما شامل ویزیت پزشک متخصص در منزل، سونوگرافی در منزل، رادیولوژی در منزل، طب سوزنی در منزل، مشاوره روانشاسی و تغذیه در منزل است.

برای مشاهده همه سرویس های ما به صفحه خدمات مراجعه کنید.

رزرو نوبت و هماهنگی: ۰۹۱۲۰۴۴۶۳۰۸

 

برای رزرو خدمات پزشکی یا پرستاری در منزل فرم زیر را پر کنید:

Loading...

آخرین مقالات

ویزیت پزشک در منزل امیرآباد

ویزیت پزشک در منزل امیرآباد، یکی از خدمات پزشکی است که با هدف ارتقاء کیفیت زندگی و بهبود دسترسی به خدمات درمانی برای ساکنان این منطقه ارائه می‌شود. این خدمت، امکانات لازم برای معاینه و درمان بیماران را در محیط آرام و راحت خانه فراهم می‌کند، به طوری که نیازی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل جردن

ویزیت پزشک در منزل جردن

ویزیت پزشک در منزل جردن به بیماران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به خروج از خانه و تحمل مشکلاتی نظیر ترافیک، صف‌های طولانی و محیط‌های پرازدحام بیمارستان‌ها، از خدمات پزشکی بهره‌مند شوند. این نوع خدمات پزشکی شامل مشاوره‌های تخصصی، ویزیت عمومی، معاینات فیزیکی، تجویز دارو و پیگیری‌های درمانی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل ظفر

ویزیت پزشک در منزل ظفر

در دنیای پرشتاب امروز، خدمات پزشکی نیز به منظور راحتی بیشتر بیماران و افزایش دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، تغییرات چشمگیری داشته‌اند. یکی از این تغییرات قابل توجه، ارائه خدمات ویزیت پزشک در منزل است. ویزیت پزشک در منزل ظفر یکی از این خدمات است که توسط برخی از مراکز درمانی

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل لویزان

ویزیت پزشک در منزل لویزان

ویزیت پزشک در منزل لویزان، شامل حضور متخصصان مجرب و حرفه‌ای از رشته‌های مختلف پزشکی مانند داخلی، ارتوپدی، پوست، جراحی عمومی و گوش و حلق و بینی است که با تجهیزات لازم به خانه بیمار می‌آیند. این خدمات برای افرادی که به علت بیماری‌های مزمن، مشکلات حرکتی، سن بالا یا

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل اقدسیه

ویزیت پزشک در منزل اقدسیه

ویزیت پزشک در منزل در اقدسیه برای افرادی که به دلایل مختلف نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند، اما قادر به مراجعه به مطب یا بیمارستان نیستند، یک گزینه بسیار مناسب و راحت است. این خدمات به ویژه برای افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی، مشکلات حرکتی یا نیاز به مراقبت‌های

بیشتر بخوانید »
ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه

ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه

ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه، به عنوان یکی از خدمات پزشکی مدرن و ضروری، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. این خدمت به بیماران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ترک خانه و مواجهه با مشکلاتی نظیر ترافیک، آلودگی هوا و انتظار طولانی در مطب‌ها، از خدمات تخصصی پزشکی

بیشتر بخوانید »

خدمات ما

برای رزرو نوبت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل آرین طب با شماره زیر تماس بگیرید.

وبلاگ‌های مشابه

وبلاگ‌های رندوم

آمپول ویتامین ب ۱۲

آمپول ویتامین ب ۱۲ (نئوسیتامین، هیدروکسوکوبالامین) + [تزریق در منزل و محل‌کار]

ویتامین B12 یک ماده مغذی حیاتی است که برای حفظ سلامتی بدن بسیار اساسی است. کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به مشکلات جدی از جمله خستگی، تغییرات عصبی، مشکلات گوارشی و حتی آسیب به سلامتی عمومی شود؛ بنابراین، تأمین مقدار کافی ویتامین B12 از طریق مکمل‌های تزریقی می‌تواند برای افرادی‌که

بیشتر بخوانید »
شربت لاکتولوز

لاکتولوز (لاکتولز، پرگالوس، لاکتومکس، سیرولاکت، دولفالاک)

شربت لاکتولوز(Lactulose syrup) یک نوع محلول شیرین‌کننده است که به‌عنوان یک ملین استفاده می‌شود. این شربت با افزایش حجم مایعات در روده‌ها، به تسهیل و تسریع گذر مواد غذایی از روده‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، لاکتولوز به‌عنوان یک پیش‌زیست شکننده فیبر نیز شناخته می‌شود که می‌تواند به بهبود سلامت

بیشتر بخوانید »
هيدروكلروتيازيد

هيدروكلروتيازيد (تیازیدکس، هیتزرا، دیورزید)

هيدروكلروتيازيد (Hydrochlorothiazide) یک داروی دیورتیک است که به عنوان یکی از داروهای استفاده شده در درمان فشار خون بالا شناخته می‌شود. این دارو از طریق کاهش جذب نمک و آب در کلیه‌ها، منجر به افزایش دفع آب و نمک از بدن می‌شود که منجر به کاهش حجم مایعات بدن و

بیشتر بخوانید »

دسته‌ها